Bankovky, dokumenty, ale třeba i některé farmaceutické produkty se proti kopírování chrání speciálními technologiemi. Fluorescencí to zdaleka nemusí končit.
Výzkumníci z Čínské akademie věd, University of Chongqing a Southeast University (Nanking) nyní v časopisu Angewandte Chemie publikovali novou techniku značně komplikující výrobu padělků. Jejich nový inkoust s uhlíkovými nanotečkami totiž zvládá hned tři různé způsoby luminiscence.
Příslušné uhlíkové tečky se vyrábějí z m-diaminobenzenu (fenylendiamin), poté se rozptýlí v roztoku vody a polyvinyl alkoholu a v podobě tohoto inkoustu jsou naneseny na chráněný dokument. Voda se odpaří a zůstane povlak teček v pevném polyvinylalkoholu. Nanotečky mají speciální optické vlastnosti a nejsou nijak toxické.
Po ozáření UV lampou začne materiál produkovat modré světlo (fotoluminiscence). Navíc dojde k zelenému dosvitu, který nastane několik sekund poté, co se lampa vypne (fosforescence při pokojové teplotě). Po ozáření infračerveným femtosekundovým pulzním laserem navíc materiál vydává modro-zelené světlo (doufotonová luminiscence).
Fotoluminiscence je běžný jev používaný v ochraně proti padělání již tradičně. UV záření prostě dodá elektronům energii k přeskoku na vyšší energetickou hladinu (do excitovaného stavu), při přeskoku elektronů zpět se část této energie vyzáří v podobě viditelného světla. Dvoufotonová luminiscence je zajímavější a výjimečnější, k přesunu do excitovaného stavu jsou potřeba dva fotony současně. Jen proto je možné, aby se energie dodávala v infračervené části spektra a pak se při seskoku elektronu vyzářila jako viditelné světlo, tj. o vyšší frekvenci/energii a nižší vlnové délce. Foforescence při pokojové teplotě je pak vůbec nejvzácnější. Přeskok elektronů do základního stavu je v tomto případě „zakázaný“ kvantovými pravidly, tedy nepravděpodobný, a dochází k němu se zpožděním. Aby tento jev probíhal, musí mít uhlíkové tečky na povrchu dusíkaté skupiny (poznámka: takže jde o „atomární“ uhlík, nebo diaminobenzen?) a být zapuštěné v matrici polyvinylalkoholu, volný pohyb molekul by jevu údajně bránil.
Zdroj: Phys.org