periodická tabulka
autor: Offnfopt, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Jak připravit 2D modrý fosfor

Už je to několik let, co se poprvé podařilo vyrobit fosforen, tedy 2D variantu fosforu inspirovanou grafenem. Mezi známé verze fosforu pak nedávno přibyl i fosfor modrý.
Viz také: Fosforen funguje jako 1D materiál, excitony se zde pohybují jen v jednom směru
Modrý fosfor

Nyní se podařilo nejen připravit jednoatomovou vrstvu i z této speciální modifikace fosforu, ale také odladit vlastní metodu přípravy. Jednovrstvý modrý fosfor s vlastnostmi polovodiče by tak mohl být dodáván i ve větším množství; díky větší šířce zakázaného pásu se uvažuje především o využití tohoto materiálu v optoelektronice.
Chen Wei s kolegy z National University of Singapore popisuje metodu přípravy jako reakci slitiny modrého fosforu a zlata s křemíkem. Samotnou slitinu lze získat z černého fosforu, který se nanese na povrch zahřátého zlata. Potom dostaneme atomy plynného křemíku (z rozpálené křemíkové tyče apod.) do této slitiny. Křemík vytvoří se zlatem na povrchu sloučeninu/slitinu (silicid zlata), fosfor se přitom od slitiny se zlatem oddělí a na povrchu se vznikne jeho monomolekulární vrstva. Zbývá ještě optimalizovat postup, jak vrstvu z povrchu bez poškození sloupnout.
A samozřejmě – budou se zkoumat i jiné substráty, jde o kvalitu 2D vrstvy, její možnou velikost i rychlost růstu.

Jia Lin Zhang et al. Synthesis of Monolayer Blue Phosphorus Enabled by Silicon Intercalation, ACS Nano (2020). DOI: 10.1021/acsnano.0c00822
Zdroj: National University of Singapore/Phys.org

Poznámka: Uvádí se opravdu příprava z černého fosforu, dojde tedy i ke změně modifikace. Podobně byl ale modrý fosfor z černého vyroben i poprvé (a mimochodem dokonce opět i s využitím zlata) – viz odkaz výše.

Klonování psího miláčka: jak a proč?

Ve střední Evropě máme prvního naklonovaného psa. Aristocrat II Korec Corso se stal mediální hvězdou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *