Periodická tabulka prvků, autor: Cepheus, zdroj: Wikimedia Commons, licence obrázku public domain
Periodická tabulka prvků, autor: Cepheus, zdroj: Wikimedia Commons, licence obrázku public domain

Modrý fosfor

Fosfor, to jsou úplné omalovánky. Ze školy si pamatujeme jistě alespoň modifikaci bílou a červenou, kromě toho ale existuje i fosfor fialový, černý a světle červený. Černý fosfor nachází i využití jako polovodič, jeho 2D forma zvaná fosforen představuje zajímavou alternativu ke grafenu. A teď přichází na řadu ještě fosfor modrý, takže nechybí ani mezi lidmi vůbec nejoblíbenější barva.
Existenci modrého fosforu předpověděli v roce 2014 na Michigan State University. Nyní tuto formu potvrdili na Hemholtzově centru v Berlíně. Modrý fosfor se šestiúhelníkovou strukturou má podobat grafenu, ovšem atomy přitom neleží v jedné rovině, ale mírně se vlní. Jedná se o polovodič, na rozdíl od černého fosforu má ale mnohem větší šířku pásma – 2 elektronvolty, tedy asi 7krát víc než fosfor černý. Výzkumníci předpokládají, že tato vlastnost by se mohla hodit pro využití v optoelektronice.
Zajímavé je, že modrý fosfor byl připraven již v roce 2016 – v podobě monomolekulární vrstvy získané odpařením na zlatém substrátu (molecular beam epitaxy) z fosforu černého. Novinkou je teď vlastně jen to, že nyní v Berlíně analyticky potvrdili, že jde skutečně o onen modrý fosfor. Pomocí fotonové spektroskopie se podařilo také stanovit vlastnosti valenčních elektronů v této látce. Nicméně na zlatém substrátu má modrý fosfor parametry zřejmě ovlivněné substrátem, mřížka se poněkud deformuje. Vlastnosti úplně neodpovídají předpovědím a nezbývá než počkat, jak se bude chovat vrstva modrého fosforu připravená jinak.

Published in Nano Letters (2018): Band renormalization of blue phosphorus on Au(111); E. Golias, M. Krivenkov, A. Varykhalov, J. Sanchez-Barriga and O. Rader
http://dx.doi.org/10.1021/acs.nanolett.8b01305
Zdroj: Eurekalert.org a další

Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP

Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *