Drúzové představují nábožensko-etnickou skupinu žijící v Izraeli i sousedních zemí. Co nám o jejich původu může říct genetika?
Drúzové jako náboženský směr „vznikli“ v 11. století odštěpením od šíitského islámu, k čemuž došlo v Egyptě. Nicméně jak je to z hlediska genů? Až do současných analýz DNA se odborníci nedokázali shodnout, zda Drúzové obývající především odlehlejší oblasti Libanonu, Izraele a Sýrie (celkový počet přes 1 milion lidí) jsou spíše Arabové, Peršané, Turci nebo potomci obyvatel Kavkazu.
Analýza 150 genomů Drúzů a jejich porovnání s dalšími populacemi Blízkého východu nyní ukázala, že původ tohoto etnika je na pomezí severovýchodního Turecka, severního Iráku a Arménie. Kolem jsou horské masivy Zagros a Ararat, Drúzové mají podobně jako obyvatelé Kavkazu ve svých genech i adaptace na pobyt ve vyšší nadmořské výšce. Místní lidé zřejmě právě v 11. století přijali novou věrouku, která byla v zemi svého původu, Egyptě, brzy potlačena.
Drúzové ovšem nejsou nějaké izolované etnikum, ale dosti smíšené (a to jakkoliv se dnes žení jen mezi sebou a na svou víru nikoho neobracejí). Poměrně blízko mají zřejmě k aškenázským Židům, jejichž původ je také v severovýchodním Turecku. Před rokem 1000 se aškenázští Židé přesouvali na sever do oblasti Chazarů a odtud pak do východní a střední Evropy (poznámka PH: jiné zdroje uvádějí genezi aškenázských Židů ovšem odlišně, jako přesun ze západní do východní Evropy v době křížových výprav).
Naopak další migrace Drúzu vedla na jih a dnes se trochu paradoxně obě tato příbuzná etnika opět potkala v Izraeli.
Zdroj: Phys.org