Pohled do vlčích očí je působivý, do psích většinou také. Psi ale mají na rozdíl od vlka jednu speciální variantu pohledu, respektive celkového výrazu, „psí oči“ – vnímáme to jako prosbu, nejčastěji o jídlo.
Nová studie odhalila klíčové anatomické podrobnosti, které stojí za tímto výrazem. Zjištění také naznačují, že rozdíly v mimice mezi psem a vlkem jsou nejspíš výsledkem šlechtění během domestikace.
Anne Burrows a Madisen Omstead z Duquesne University (Pittsburgh) představily výsledky svého výzkumu na zasedání Americké anatomické společnosti. Závěr zní: Rychle se smršťující/natahující svalová vlákna jsou důležitá pro rychlé kontrakce, jaké se používají například při štěkání. Naopak pomalejší svalová vlákna zase umožňují řídit déle trvající pohyby, např. při vytí (poznámka: i když samozřejmě i psi vyjí a vlci občas poštěkávají, i když spíše štěknou jen jednotlivě).
Příslušné svaly se přitom používají nejen k řízení hlasových projevů, ale i výrazů obličeje (proto se jim říká mimické). U člověka v těchto svalech převažují rychle se smršťující myozinová vlákna;,ta se mimochodem také rychleji unavují, což vysvětluje, proč se zašklebíme prakticky ihned, ale příslušný výraz si většinou neudržíme dlouho. Pro svalové buňky s větším množstvím „pomalejších“ vláken platí opak.
V rámci studie se porovnávala myozinová vlákna ve vzorcích obličejových svalů vlků a psů. Výsledky ukázaly, že stejně jako u lidí, i u psů a vlků převažují v obličejových svalech rychlá vlákna, ale vlci mají oproti psům vyšší podíl pomalých vláken.
Zdá se, že vyšší podíl rychlejších svalových vláken přispívá ke schopnosti psa efektivně komunikovat s lidmi. Pes zvládá drobné pohyby, jako je zvednuté obočí, stejně jako krátké, silné svalové stahy při štěkání. Výzkumný tým také zjistil, že psi mají i jeden mimický sval navíc, který u vlků zcela chybí. Právě ten přispívá k výrazu „psích očí“.
Zdroj: 2022 Annual Meeting at Experimental Biology / Phys.org
Credit: Anne Burrows, Duquesne University.
Obarvené vzorky mimických svalů: Vlk, pes, člověk. Psí sval je podobnější lidského než vlčímu, totéž platí pro výrazy obličeje. Psi dokážou podobně jako lidé se svým výrazem manipulovat ve větší míře a rychleji.
E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
Objednávka na Palmknihy.cz
Objednávka na Kosmas.cz