(c) Graphicstock

Ketamin funguje jako opiát

Ketamin je anestetikum, relaxační droga i antidepresivum. Nový výzkum ale mění názory na to, jakými mechanismy tato látka v mozku interaguje.

Předpokládalo se, že ketamin působí pouze přes glutamátový systém, nyní ale vědci z Lékařské fakulty Stanfordovy univerzity prokázali, že se váže i na opioidní receptory. Hlavní autoři práce Alan Schatzberg, a Carolyn Rodriguez tvrdí, že antidepresivní efekt ketaminu pokládají za prokázaný.
Od 60. let se ketamin používal jako anestetikum. Ukázalo se, že může mj. způsobovat halucinace, stal se tedy relaxační drogou (při pravidelném užívání ovšem s rizikem vzniku závislosti či psychických poruch). Jako antidepresivum nebyl v USA dosud schválen, někteří lékaři jej ale předepisují jako přechodné řešení. Nejrozšířenější antidepresiva, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), totiž začnou působit až relativně za dlouho, cca po měsíci. Toto období je vhodné nějak překlenout (mj. i proto, že pacient může usoudit, že léky nefungují, a přestane je brát). Navíc léky na bázi SSRI také nezabírají u každého.
Nyní ve dvojitě slepém pokusu dostávali lidé (dospělí pacienti s depresí, kterou se léčbou nepodařilo odstranit) infuzi ketaminu; v jednom případě spolu s naltrexonem, který blokuje opioidní receptory. Zatímco s naltextronem ketamin nezabíral, u ostatních pacientů zlepšil stav v 90 % případů. Ukázalo se také např., že ketamin potlačuje kompulzivně-obsedantní poruchu.
Podle autorů studie je fungování ketaminu dost komplikované, protože interaguje s různými systémy v mozku, některé efekty jsou krátkodobé, jiné dlouhodobé. Nové poznatky mají vztah i k vývoji dalších léků: je např. vůbec perspektivní vývoj „výhradně glutamátových“ antidepresiv? Dosud tyto snahy nebyly úspěšné, po vzoru ketaminu se experimentovalo s blokování glutamátových receptorů, jenže efekt ketaminu je podle všeho jinde. Glutamátový systém ale může hrát roli v tom, jak účinky antidepresiva přetrvávají.
Navíc závislost na opiátech je dnes zejména v USA celkem aktuální téma. Takže antidepresiva působící na této bázi (opět nejen ketamin) nebudou mít cestu k pacientům asi jednoduchou. Lidé s depresí mají zřejmě větší sklony nadužívat opiáty i předepsané jako anestetikum atd.

American Journal of Psychiatry (2018). DOI: 10.1176/appi.ajp.2018.18020138
Zdroj: MedicalXpress.com

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *