Po svátečním obžerství přichází s počátkem roku období diet, zkusme to pojmout trochu netradičně. Pro člověka jsou diety omezující/vylučující přílohy, pečivo a cukr z chuťového hlediska snesitelné docela dobře, viry chřipky to vidí jinak.
Vědci z Yale University zkusili krmit laboratorní myši dietou ketogenní, která kromě sacharidů omezuje i tuky – pro člověka je povoleno maso/ryby/drůbež a zelenina bez cukru/škrobu. Kdo si přebytkem bílkovin neodrovná ledviny, měl by asi opravdu zhubnout. Ketodieta se metodě říká proto, že při rozkladu tuků vznikají ketony.
Myši krmené normální stravou s vysokým podílem sacharidů každopádně na chřipku umíraly mnohem více než myši na ketodietě. Tento posun ve stravě by nejspíš ovlivnil i odolnost k dalším chorobám, protože mění fungování imunitního systému. Již dříve se např. ukázalo, že ketony snižují tvorbu zánětů. V případě chřipky byl příznivý efekt důsledkem toho, že imunitní systém více uvolňoval T buňky (lymfocyty) typu gama delta, které mj. produkují hlen chránící buňky plic. Myši s vypnutým genem pro produkci gama delta T-lymfocytů z ketogenní diety žádný prospěch ve vztahu k chřipce neměly.
Emily L. Goldberg, Ryan D. Molony, Eriko Kudo, Sviatoslav Sidorov, Yong Kong, Vishwa Deep Dixit, Akiko Iwasaki. Ketogenic diet activates protective γδ T cell responses against influenza virus infection. Science Immunology, 2019; 4 (41): eaav2026 DOI: 10.1126/sciimmunol.aav2026
Zdroj: Yale University/ScienceDaily
Poznámky PH:
Někdy se do ketonových diet řadí i ty neomezující tuky, s vejci, olejem atd.
Možné cílení na patogeny pomocí diety spočívá také ve snížení obsahu železa, které pak může mikroorganismům přímo chybět a omezovat jejich růst. K tomu existují další rozsáhlé teorie – železo obecně schází spíše ženám, mají snad i proto lepší imunitní systém. Anémie je do určité míry pro nemocného tedy i výhodná. Ve vajíčku bývá železo soustředěno do žloutku, aby chybělo parazitům pronikajícím zvnějšku. Kolem ran a infekcí se soustřeďuje protein laktoferin, který železo vychytává. U některých onemocnění organismus snižuje i vstřebávání železa z potravy. Nejspíš to spolu všechno souvisí a jde o adaptace užitečné pro hostitele jako ochrana proti patogenních mikroorganismů.