Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Kladistika ukazuje, že na COVID-19 na člověka přeskočil opravdu z netopýrů

Evoluční stromeček hostitelů koronaviru.
Nejstarší zmínka o infekci koronaviry (ať už jde o člověka či jiné druhy) ve vědecké literatuře se datuje do roku 1966. Před SARS-CoV, MERS-CoV a SARS-CoV-2 byla ovšem koronavirům věnována velmi malá pozornost.
Na University of North Carolina v Charlotte nyní bioinformatici zpracovali 2 000 genomů různých koronavirů a vyšel jim z toho následující evoluční stromeček


Evoluční stromeček koronavirů
Credit: Denis Jacob Machado

Má to ukazovat, že univerzálním zdrojem jsou netopýři. S výjimkou role velbloudů v případě MERS představují přeskoky na další druhy podle všeho události, které nepřispěly k vývoji kmenů napadajících člověka (na obrázku černé přerušované šipky). Luskouni, cibetky, prasata, norci, psíci mývalovití ani ježci nebyli zprostředkujícími hostiteli, kteří by se nějak podíleli na vzniku variant lidských koronavirů. A že to někdy z jiných studií vycházelo jinak? Dřívější analýzy evolučních vztahů a cest koronaviru mezi různými druhy byly údajně šité hodně horkou jehlou, a jejich výsledky jsou proto často nesprávné.
U MERS-CoV přeskočil virus z netopýrů zřejmě na velbloudy a pak několikrát sem tam mezi velbloudem a člověkem. V případě COVID-CoV (SARS) se od lidí (zřejmě spíš než od přímo od netopýrů) nakazily cibetky, u současného COVID-CoV2 zase minkové (rozhodně od lidí), ale není žádný důkaz, že by z těchto druhů virus přeskakoval zpět na člověka. To samozřejmě neznamená, že takové rezervoáry nepředstavují potenciální riziko do budoucna.
Studie také potvrdila původ dalších lidských koronavirů, které na člověka přeskočily z jiných hostitelů, aniž ale tyto události vyvolaly nějaké epidemie a vzbudily větší pozornost: HCoV-NL63 (od netopýrů), HCoV-229E (od velbloudů), HCoV-HKU1 (od hlodavců) a HCoV-OC43 a HECV-4408 (od krav).
Od roku 1966 do roku 2020 popsali vědci 8 linií koronavirů, jejichž hostitelem se stal člověk. Z toho samozřejmě těžko odvozovat něco víc než jakési střední hodnoty, tyto události nenastávají pravidelně a těžko z toho vyvodit, zda/kdy nám koronaviry přivodí nějaký další problém.

Denis Jacob Machado et al, Fundamental evolution of all Orthocoronavirinae including three deadly lineages descendent from Chiroptera‐hosted coronaviruses: SARS‐CoV, MERS‐CoV and SARS‐CoV‐2, Cladistics (2021). DOI: 10.1111/cla.12454
Zdroj: University of North Carolina v Charlotte / Phys.org

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *