Jako obvykle na počátku prosice přehled toho, co nadělit nebo nechat si nadělit pod stromeček – např. chobotnici!
Pro mě osobně je totiž letos knihou roku
Godfery-Smith Peter: Jiné mysli. Chobotnice, moře a hluboké kořeny vědomí, Academia (o knize na stránkách vydavatele)
Text pojednává o vědomí, respektive cítění/vnímání, a to s ohledem na evoluci, speciálně pak na evoluci hlavonožců. Olihně i chobotnice jsou inteligentní, ale co jejich poslední společný předek? (Ovšem poslední společný předek lidoopů a krkavcovitých také kdovíjak chytrý nebyl, takže když inteligence vznikla nezávisle na sobě u více skupin suchozemských obratlovců…) Jak může vnímat chobotnice, když na rozdíl od nás její chapadla mají autonomní inteligenci (celkem je v nich víc neuronů než v mozku).
Především je to kniha na téma, o němž česky nevyšlo prakticky nic. Čeští biologové se hlavonožci prakticky nezabývají – leda geologové fosiliemi (mimochodem věda o hlavonožcích má krásný název teuthologie). Je třeba vůbec dnes ĆR nějaká chobotnice – míněno tedy živá, nikoliv v mrazáku…
Z anotace vydavatele:
Jiné mysli je kniha nejen o chobotnicích, sépiích, olihních, ale také o vědomí. Autor se zamýšlí nad tím, kde se vzala inteligence chobotnic, a to s ohledem na evoluci, ale připojuje také filozofický pohled. V čem se liší přemýšlení hlavonožců, ptáků a savců? Jaké to je nemít páteř, zato mít velký a složitý mozek? A co příroda sleduje tím, že vloží takový mozek se schopností cítit, vnímat a komunikovat do těla žijícího jen pár desítek měsíců?
Z knihy se zde objeví úryvky.
Dále mám sám v TOP letošního roku následující tituly
Richard Dawkins: S hlavou v oblacích. Vítězství nad gravitací, Dokořán
Netřeba dodávat, že Dawkins prostě psát umí. Kniha (subjektivně) nevyžaduje žádné předběžné znalosti.
Anotace vydavatele: S hlavou v oblacích je kniha o létání, o různých způsobech, jak přemoct gravitaci a pokořit třetí rozměr. Lidé o tom sní stovky let, ale mnozí živočichové i rostliny našli různá řešení již před stovkami milionů let. Od mytického Ikara přes obrovského ptáka Argentavis magnificens a blechu až po balon, Boeing 747 a chmýří pampelišky – užijte si přehledně uspořádaný průzkum různých možností a jejich fyzikálních i evolučních omezení i výhod. Kniha je fascinující a elegantně napsaná a díky těsné spolupráci biologa světového formátu a talentované výtvarnice je současně poučná, zábavná a mimořádně půvabná.
úryvky: Ptáci používají hned několika způsobů navigace
Ptáci a jejich mapy
Vladimír Liščák: Putování po Hedvábné cestě. Cesta staletími mezi Čínou a Evropou, Academia
Název plně vystihuje obsah, pro zájemce o historii, především tedy starší.
úryvky: Předchůdkyně Hedvábné cesty a její počátky
České země a Hedvábná cesta
A ještě mě zaujaly dvě knihy o číslech a datech, statistice, matematice. Populárně na téma, jak se vyznat v datech, nenechat se mást zkratkovitými interpretacemi a tvrzeními.
William Hartston: Čísla ohromující a ochromující. Jak se nenechat zmást matematikou moderního života Argo a Dokořán
Řada pasáží v knize mi navíc přijde vysloveně zábavná.
úryvek: Statistici vyvracejí nejčastější klišé spojená s tenisem
A na 5. místě (subjektivně jistěže), na podobné téma poněkud techničtěji a vážněji pojatá publikace
David J. Hand: Temná data. Proč záleží na tom, co nevíme, Academia
úryvky: Jak těžké je vymýšlet data?
Základem vědeckých padělků je přesvědčení, že je snazší a levnější si data, která odpovídají vaší oblíbené teorii, vymyslet, nežli je shromáždit (navíc by skutečná data teorii nemusela podporovat). Ukazuje se však, že vymyslet data, která vypadají realisticky, není jednoduché…
Za hranice dat: imputace