Slon africký, autor obrázku: Jan Arkesteijn, zdroj: Wikipedia, licence obrázku: volné dílo

Kolik vody spotřebuje slon? V horkém dni až 427 litrů

Africký slon je pořádný piják. Slon se sice příliš nepotí ani nefuní jako psi, k ochlazování ve vedru používá především uši, i tak je ale jeho spotřeba vody obrovská. Zajímavé je, že to až dosud nikdo nezměřil. Nová studie tvrdí, že slon je mezi suchozemskými savci v tomto ohledu nejspíš rekordmanem.
(Poznámka PH: Uvádí se, že slon má potní žlázy mezi prsty nohou. Dále se ochlazuje také tím, že přímo nechává odpařovat vodu skrz póry kůže, což bychom ale snad za pocení mohli považovat také.)
Sloni tolik pijí nejenom kvůli ochlazení, ale i protože potřebují hodně vody k trávení potravy. Jejich hospodaření s vodou není zrovna efektivní, kálejí i 15krát denně a spoustu vody také vymočí – zřejmě ji jejich ledviny nedokážou dost dobře zpětně vstřebávat. Vědci z Duke University, University of the Witwatersrand a Hunter College nyní prováděli experimenty se slony v zajetí, z nichž vyšla skutečná spotřeba vody. Než měřit obsah vody v moči, ve slonincích a odhadovat dýchání a pocení, výykumníci raději podali s jídlem několika slonům v zoo v Severní Karolíně přesně odměřené dávky deuteria. To sloni pak ztráceli spolu s vodou, základem pro měření bylo tedy zjistit, za jak dlouho slonům klesne hladina deuteria v krvi na nulu. Celý experiment probíhal po 3 roky včetně velmi horkých dnů.
Dřívější odhady zněly, že slon potřebuje denně asi 200 litrů vody, podle nového výsledku to má být ale mnohem víc. V chladných dnech sloni přišli v průměru o 327 litrů vody, v horkých až o 427 litrů. Jinak řečeno, v horkých dnech mohl slon za pouhý den přijít až o cca 10 % veškeré vody v těle.
(Poznámka PH: Nebylo by mnohem jednodušší měřit, kolik toho slon vypije?)

Herman Pontzer et al. Air temperature and diet influence body composition and water turnover in zoo-living African elephants ( Loxodonta africana ), Royal Society Open Science (2020). DOI: 10.1098/rsos.201155
Zdroj: Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *