(Skoro) jediná italská cesta? Nová studie kombinuje genetické analýzy koronaviru a počítačově simulované epidemie. Vyplývá z nich, že první zavlečení koronaviru se v západním světě podařilo úspěšně zvládnout.
V lednu dorazil do Seattlu z Wuchanu čínský občan; to šlo o první případ infekce na území USA. Po několika týdnech bylo ve státě Washington zjištěno několik dalších případů. Jenže analýza genomů a modelování ukázaly, že nejspíš nešlo o virus z prvního případu, ale nějaký další přeskok z Číny do USA se odehrál kolem 1. února (na počátku února bylo zakázáno cestovat z Číny a USA, jenže opatření nebylo úuplně účinné). To bylo ale vše stále celkem pod kontrolou.
Také se předpokládalo, že virus z Číny přeskočil do Kanady (Britské Kolumbie) a do státu Washington se dostal odtud. Ani toto podle nové studie neodpovídá skutečnosti (dřívější genetické analýzy, které to měly naznačovat, byly prý provedeny, respektive interpretovány, chybně).
Podobně v Německu to koronaviru napoprvé nevyšlo. 20. ledna sem infekci přinesl člověk, který se vrátil z obchodního setkání v Šanghaji a po návratu nakazil 16 svých kolegů. Rychlé testování a izolace ale opět dokázaly toto ohnisko potlačit. Spekulace, že by se odtud nějak virus dostal do severní Itálie, odporují výsledkům modelování (když se epidemie takto „spustí znovu“, vede to k jinému průběhu a jiné výsledné genetické mapě).
Z italského ohniska se nákaza rozšířila do zbytku Evropy, odtud do New Yorku a odtud do zbytku USA (skoro všechen koronavirus v USA má tento původ).
Novou studii vedl Michael Worobey z University of Arizona, podílelo se na ní celkem 13 institucí z USA, Kanady, Velké Británie a Belgie. Závěr zní, že na počátku přijímaná opatření byla v USA i v Německu účinná („první zdokumentovaná zavlečení viru velmi pravděpodobně nevedlo k produktivním přenosovým clusterům“) a mohou do budoucna sloužit jako základ pro reakce na nově se objevující nemoci, které mají potenciál přerůst v pandemii. A to jakkoliv koronaviru nakonec Evropa ani USA neunikly.
Michael Worobey et al, „The emergence of SARS-CoV-2 in Europe and North America“ Science 10 Sep 2020:eabc8169.
DOI: 10.1126/science.abc8169
Zdroj: University of Arizona / MedicalXpress.com
Poznámky PH:
Otázka je, co z toho vyvodit? Snad kdyby nevzniklo ohnisko v severní Itálii, Evropa či USA měly šanci, že je pandemie vůbec nezasáhne? To přece jenom nepůsobí pravděpodobně… (?)
Celé to může souviset i s konkrétní mutací (z Číny přenesenou do severní Itálie), s jejíž pomocí se virus dokázal šířit účinněji. Viz také: G614: Mutace, která koronaviru otevřela Evropu?