Solením se zde nemyslí nic souvisejícího s hash a kryptografií, ale opravdu ponoření kvantových teček do slané vody. Ty se zde nerozpustí ani je nezničí koroze, ale v tomto prostředí se dají dále dobře tisknout, například na pružné plastové fólie fungující jako podklad pro mikro LED. Novou technologii navrhl tým z tchajwanské National Tsing Hua University (hlavní autor studie Chen Hsueh-Shih) a mohla by se uplatnit při výrobě ohebných obrazovek pro mobilní telefony nebo brýle pro virtuální/rozšířenou realitu. K výhodám takových displejů by vedle jejich ohebnosti mělo patřit i vysoké rozlišení, jas a větší životnost.
I když Apple, Samsung i další firmy investují do vývoje technologie mikro-LED, která by měla nahradit OLED, uspořádat na substrátu miliony mikrodiod s velikostí pod 100 mikrometrů je docela problém. Mikropixely na mikro-LED diody se již dnes tisknou na inkoustových tiskárnách, jenže za těchto okolností se materiál má tendenci rozložit nerovnoměrně a kvantové tečky se tlačí se k okrajům kapiček (světlejší barva uprostřed, plnější na okraji, „efekt kávové skvrny“). Právě tomu má bránit přidání vodného roztoku soli do inkoustu s kvantovými tečkami. Výsledkem jsou jednolité krystaly, rovnoměrně rozložené kvantové tečky, navíc fyzikálně a chemicky stabilnější včetně vyšší odolnosti ke korozi. Sůl podle studie také umožňuje rozprašovat menší kapičky, což dále zvyšuje rovnoměrnost rozložení kvantových teček.
Shih-Jung Ho et al. Inkjet-Printed Salt-Encapsulated Quantum Dot Film for UV-Based RGB Color-Converted Micro-Light Emitting Diode Displays, ACS Applied Materials & Interfaces (2020). DOI: 10.1021/acsami.0c05646
Zdroj: National Tsing Hua University / Phys.org