A ještě k tomu stroj času…
Výpočetní síla budoucích kvantových počítačů může představovat riziko jak pro kryptografii, tak i speciálně pro technologie blockchain. Ovšem stejně tak lze podivné principy kvantové fyziky zkusit využít i na obranu prostředí.
Podobně jako kvantová kryptografie by tedy mohl existovat kvantový blockchain, tvrdí Del Rajan a Matt Visser z Victoria University of Wellington. Jejich studie byla prozatím publikována na ArXiv („preprint“: práce, které dosud neprošly podrobnou oponenturou). Záznamy transakcí by mohly být reprezentovány dvojicemi provázaných (entanglement) fotonů. Tyto dvojice budou navíc chronologicky seřazeny. Při provedení transakce bude pár fotonů v rámci sítě vygenerován a zase absorbován. Přitom lze prý zařídit, aby provázané částice neexistovaly současně, ale v různém čase.
Se záznamem se pak nedá manipulovat, protože při tom by musel hrát roli propojený foton – jenže ten už aktuálně neexistuje, je „starší“. Útočník se podle konceptu může dostat pouze k nejnovějším záznamům, při manipulaci s nimi ale ovlivní ty starší (nebo naopak je nemůže ovlivnit, protože už neexistují, takže nemůže manipulovat ani s aktuálními?), což ihned zjistí další účastníci sítě.
Dále se v této souvislosti používá termín kvantový stroj času…
Ne že by to bylo pro normálního člověka příliš srozumitelné, ale minimálně k lákání investorů se to jeví ideální – hned dva tak populární termíny, jako jsou kvantové jevy a blochchain, pěkně vedle sebe…
Podrobnosti zde
Zdroj: Phys.org
Quantum Blockchain using entanglement in time, arXiv:1804.05979 [quant-ph] arxiv.org/abs/1804.05979