(c) Graphicstock

Kybernetická kriminalita a domácí mazlíčci

13 % chovatelů tvrdí, že se hackeři nabourali do zařízení jejich mazlíčků.

Společnost Kaspersky Lab společně s agenturou Opeepl provedly průzkum mezi 7 765 chovateli domácích mazlíčků ze všech koutů světa*. Zajímaly se o to, do jaké míry ovlivňují moderní technologie bezpečnost čtyřnohých společníků. Ukázalo se, že každý pátý chovatel používá nějaké digitální zařízení, které mu umožňuje dohlížet na svého mazlíčka. U 39 % z nich toto zařízení ohrozilo bezpečnost mazlíčka nebo jim samotným způsobilo újmu.

Společnost Kaspersky Lab se letos ve druhém čtvrtletí zabývala zranitelnostmi GPS trackerů určených především pro kočky a psi. Odborníci zjistili, že tato zařízení mohou hackerům poskytnout nejen informace o momentální poloze domácího mazlíčka, ale umožní jim proniknout i do domácí sítě a ukrást uživatelská data. V průběhu monitorování situace v této oblasti odborníci zjistili, že se podobné digitální technologie nevyskytují pouze u trackerů, ale i u spousty dalších zařízení pro domácí mazlíčky. Mezi nejoblíbenější patří webové kamery, díky nimž majitelé sledují své chlupáče. Smartphony a tablety se speciálními hrami pro kočky a psy. Digitální hračky nebo automatické dávkovače krmiva a vody.

V případě těchto zařízení ale neexistuje záruka, že například chybný regulátor teploty vody neudělá z akvária hrnec s vroucí vodou. Nebo že automatický dávkovač krmiva nenechá kočku několik dní bez granulí. Představa těchto extrémních situací může být stresující jak pro samotné psy a kočky, tak i jejich majitele. Z průzkumu vyplynulo, že například polovina takových zařízení se může připojit k internetu, a hackeři je tak díky tomu mají na dosah ruky. I kvůli tomu celých 13 % chovatelů uvedlo, že se hackeři nabourali do zařízení jejich mazlíčků. V mnoha dalších případech tato zařízení přestala fungovat, nebo pracovala špatně. To ve 32 % případů ohrozilo život mazlíčka, v dalších 32 % případů mělo negativní vliv na jeho zdraví a ve 23 % na jeho psychiku. Nespolehlivost a chybovost zařízení se negativně projevila na psychiku i u 19 % majitelů.

„Technologie nepomáhají pouze lidem, ale mohou sloužit i našim čtyřnohým společníkům. Díky moderním zařízením nad nimi můžeme držet ochrannou ruku, lépe se o ně starat a poskytovat jim vyšší pohodlí. Ale tak jako v případě všech digitálních zařízení nesmíme zapomínat na rizika spojená s jejich využíváním – tyto stroje se mohou porouchat, nebo je mohou ohrozit hackeři. Je proto důležité myslet na bezpečnost dopředu a zároveň mít záložní plán pro případ, že se porouchají. Samozřejmě je velmi důležité věnovat výběru zařízení náležitou pozornost,“ říká David Emm, hlavní bezpečnostní odborník ve společnosti Kaspersky Lab.

• 45 % Evropanů vlastní psa; 37 % kočku, 13 % rybičky, 10 % ptáka, 7 % králíka a 25 % nechová žádné domácí zvíře.
• 18 % Evropanů používá digitální zařízení, která jim pomáhají s péčí o domácí mazlíčky.
• Nejčastěji (27 %) chovatelé používají digitální zařízení pro kontrolu a ovládání teploty a vlhkosti, aby mazlíčkům zajistili optimální prostředí. 25 % používá hry na tabletech nebo chytrých telefonech, určené pro domácí zvířata. Stejný podíl dotázaných nechal své mazlíčky očipovat. 23 % chovatelů spoléhá na elektronické dávkovače krmení a vody.
• 41 % dotázaných uvedlo, že jsou tato zařízení pro domácí mazlíčky připojena k internetu. Necelých 17 % chovatelů nevědělo, zda je jimi používané zařízení schopné se k síti připojit.
• Více než polovina (51 %) chovatelů neměla s těmito zařízeními žádný problém. Naopak 13 % uvedlo, že se do jejich zařízení nabourali hackeři. U 22 % přestalo zařízení bez zjevného důvodu fungovat.
• 62 % evropských chovatelů neplánuje do budoucna používat žádná digitální zařízení ve spojení se svými domácími mazlíčky. Zbylých 38 % o jejich pořízení uvažuje.

tisková zpráva společnosti Kaspersky Lab

Odstartuje sonda HERA, má významnou českou účast

České instituce a firmy se podílejí na návrhu, realizaci a provozu mise Hera Evropské kosmické …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *