Tepelně nejodolnějším dosud známým pevným materiálem jsou karbidy tantalu a hafnia. Jejich teplota tání se blíží 4 000 °C.
Sloučeniny TaC a HfC podrobně zkoumali na Imperial College London, výsledky byly publikovány ve Scientific Reports. Hlavním autorem článku byl Omar Cedillos-Barraza, který současně působí na University of Texas v El Pasu.
I když se vysoké hodnoty tání pro oba tyto keramické materiály předpokládaly, změřeny byly nyní poprvé. Samotné měření nebylo právě jednoduché, vyžadovalo nasazení speciálních laserů. I tak je ale určená hodnota prozatím dost přibližná, následující čísla se uvádějí s přesností +-84 stupňů.
Výsledek? Karbid hafnia taje při 3958 °C, karbid tantalu při 3768 °C, podvojný karbid pak při 3905 °C. Vzorec karbidu hafnia se uvádí přesně jako HfC(0,98) – těžko říct, jak látku přesně tedy nazvat (sloučenina? směs?). Ještě složitější je to pak se vzorcem podvojných karbidů (Ta(1-x)HfxC, kde x může být 0,8, 0,5 nebo 0,2, respektive alespoň tyto látky se zkoumaly).
Uvedené materiály by se mohly uplatnit jednak v leteckém průmyslu a kosmonautice (štíty kosmických lodí, letadla o rychlosti až 5 machů), za druhé pak v jaderné energetice nebo v jiných technologiích jako pláště reaktorů.
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Pro srovnání: porcelán vydrží do nějakých 1700 °C, ocel 1400 °C, wolfram 3400 °C, uhlík 3600 °C.