(c) Graphicstock

Materiály z pootočených vrstev mají nezvyklé tepelné vlastnosti

Vědci z Chicagské univerzity vynalezli nový typ materiálu; ačkoliv jde o pevnou látku, tepelná vodivost je tak malá jako u vzduchu, a to navíc výhradně v jednom ze směrů.
Materiál se skládá z velmi tenkých vrstev o tloušťce vždy jen několik atomů, které jsou vůči sobě pootočeny o náhodné úhly – něco podobného známe u grafenu (onen známý „magický úhel“ atd.). V jednotlivých vrstvách látka vede teplo celkem normálně, mezi vrstvami je však vodivost až 900krát nižší. V přírodě se, alespoň pokud víme, látky s podobnými vlastnostmi vůbec nevyskytují (terminologicky jde tedy spíše o vynález než objev, viz výše).
Obecně techniky umožňující řízení tepelných toků mohou najít uplatnění samozřejmě např. v elektronice. Průvodní tisková zpráva dále hovoří o senzorech, medicínské technice nebo solárních článcích. Materiál by umožnil odvádět teplo např. z baterie tak, aby přitom od něj byly izolovány citlivější části zařízení. Díky tomu by se mohly začít používat i materiály citlivé k přehřívání. Navíc lze tímto způsobem v mikroměřítku vytvářet velké gradienty teploty, což může mít také různá využití.
Celá technika byla demonstrována na sulfidu molybdeničitém MoS2. Podle autorů nové studie ale není důvod, proč by podobný efekt nemohl fungovat i v případě jiných sloučenin, alespoň pokud z nich dokážeme připravit ultratenké vrstvy a s dostatečnou přesností je dále seskládat.

Shi En Kim et al, Extremely anisotropic van der Waals thermal conductors, Nature (2021). DOI: 10.1038/s41586-021-03867-8
Zdroj: University of Chicago / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *