Kočky a psi se mohou nakazit SARS-CoV-2, kočky mohou dokonce podle všeho chorobu přenášet i na jiné kočky. Víme už, jak to dopadlo s norky. Je třeba zabránit, aby COVID-19 získal rezervoár v populaci dalších zvířat (i divoce žijících, s nimiž pak mohou přijít do styku lidé nejen přímo, ale i třeba zase přeneseně přes psy a kočky atd.), zde číhal a mutoval. Vakcinovat ovšem dokážeme i divoce žijící zvířata, viz očkování lišek proti vzteklině.
David Grimm, redaktor časopisu Science, uvádí k situaci následující:
Kočky a psi samotní mají vesměs mírné příznaky a nehrají významnou roli v udržování rezervoáru viru nebo jeho přenosu na člověka. Vakcinace spíše není potřebná. Alespoň v USA žádné schvalování vakcín pro zvířata v zájmových chovech neprobíhá, i když je vyvíjí farmaceutická firma Zoetis (aktuálně tedy pro norky, ale psi a kočky budou následovat).
V Rusku jsou blízko k dokončení klinické studie s vakcínou pro norky a pro kočky. Všeobecně dostupné by mohly být za pár měsíců.
COVID-19 může podle laboratorních studií infikovat např. veverky, ovce i vorvaně. Ohroženi by mohli být nejbližší příbuzní člověka, tedy lidoopi a možná i další primáti (lidské respirační viry již v minulosti zabily dost šimpanzů i goril). Víme, že v zoo se nakazili tygři, může to potkat i lidoopy? Měli by snad ošetřovatelé chodit k lidoopům v maskách, i když budou sami očkováni?
Obecně by úprava vakcín pro jiný druh měla být relativně snadná, půjde víceméně jen o úpravu hladin antigenů pro produkci protilátek, na míru imunitnímu systému každému z druhů. Navíc i vakcíny pro člověka se již testovaly na laboratorních myších, křečcích nebo i opicích.
Lidskou vakcínou proti SARS-CoV-2 ovšem problém nemusí končit. Dříve nebo později se potkáme s nějakou další verzí koronaviru, SARS-CoV-3. Ideální by proto bylo vyvinout preventivně vakcínu fungující proti koronavirům pokud možno univerzálně (poznámka PH: což ale nefunguje třeba ani u virů chřipky, i zde se vakcína mění; ale třeba to zde bude jinak, pomalejší mutace, respektive mnohem, větší vynaložené úsilí/finance, pokrok biotechnologií atd.).
doi:10.1126/science.abg2296
Zdroj: Science