Foto: Dollar Photo Club
Foto: Dollar Photo Club

Mikroelektrárna umožní výrobu elektřiny z biomasy i domácnostem

K výrobě elektřiny v domě nebo bytě již brzy bude stačit jen dřevo, sláma nebo jiná biomasa. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze dnes pokřtilo první prototyp mikroelektrárny WAVE, která domácnostem nabídne levnou výrobu elektřiny z biomasy. Křtu zařízení, které v roce 2015 vyhrálo v soutěži Ekologický oskar cenu pro nejlepší nápad, a jehož vývoj dlouhodobě podporuje energetická společnost E.ON, se zúčastnil též místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Mikroelektrárna WAVE bude po uvedení na trh sloužit jako energetický zdroj do bytových domů a menších lokálních kotelen. Zařízení vychází z technologie vyvinuté v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT a pracuje na principu takzvaného organického Rankinova cyklu (ORC). Jako palivo využívá biomasu, konkrétně dřevní štěpky. Aktuálně jsou připravovány první pilotní instalace.

„Výsledky zkušebního provozu, kdy zařízení využívá unikátní infrastruktury UCEEB a jeho nasazení je blízké reálnému provozu, jsou velmi povzbudivé a naplňují naše očekávání. Z toho máme jako tým asi největší radost. Koncoví zákazníci v konečném důsledku ušetří asi třetinu svých nákladů na elektřinu,“ řekl vedoucí realizačního týmu mikroelektrárny Jakub Maščuch.

Pro UCEEB ČVUT je mikroelektrárna WAVE dalším potvrzením, že svou činností přispívá k rozšiřování inovací a zvyšování transferu technologií a znalostí v České republice. Nápad na zařízení uspěl již v roce 2015 v soutěži Ekologický oskar, kde díky vítězství v kategorii Nápad získal finanční odměnu ve výši 300 000 Kč. Pořadatel soutěže, energetická společnost E.ON, dále zajistí rovněž prostor k otestování pilotní jednotky. K tomu dojde u jednoho ze zákazníků společnosti v Tepelném hospodářství města Trhové Sviny.

„Soutěž Ekologický oskar vznikla proto, aby nacházela a podporovala užitečné projekty, které pomohou společnosti a zároveň uleví životnímu prostředí. Mikroelektrárna WAVE byla od začátku velmi zajímavým nápadem s ohromným potenciálem,“ říká Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG. „Máme obrovskou radost, že Univerzitní centrum dokázalo svoji vizi realizovat. Přejeme našim partnerům, aby svoji technologii prosadili na trhu, a těšíme se na případnou další spolupráci,“ dodává Michael Fehn.

Kmotry prvního prototypu mikroelektrárny WAVE se stali Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, a Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

„Vývoj nových zdrojů energie a oblast energetiky vůbec patří mezi národní výzkumné priority. Mikroelektrárna Wave, narozdíl třeba od solárních panelů, je výrobkem českým a využívá zdroje, jehož máme dostatek. Dostupný, malý a levný zdroj elektrické energie je dobrou alternativou velkým elektrárnám, které se obtížně regulují a je tak potřeba počítat s velkými ztrátami pro pokrytí špičkové spotřeby,“ řekl během slavnostního ceremoniálu vicepremiér Bělobrádek.

Prototyp, který je ve fázi testování a přípravy pro komercializaci, bude v průběhu tohoto roku vylepšován. Cílem je zefektivnit zařízení tak, aby bylo nejen cenově dostupné, ale i jednoduše ovladatelné. Kotelna bytového domu může vyrobenou elektřinu využít pro vlastní spotřebu, nebo ji prodat do veřejné distribuční sítě. Zařízení je možné technologicky vybavit i pro takzvaný ostrovní provoz, tedy pro nasazení v místech bez připojení k elektrizační soustavě. Tento typ zařízení se také může stát velmi dobrým technologickým základem pro rozšíření Smart grids, což je silová elektrická i komunikační síť umožňující regulovat spotřebu a výrobu energie v reálném čase.

Tisková zpráva ČVUT v Praze

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *