Po zhodnocení PDR jsme se dočkali nové vizualizace sondy Dragonfly, která je oproti dřívějšku výrazně detailnější. Zdroj: https://www.nasa.gov/

Mise létající sondy k průzkumu Titanu je opět blíže

Ještě než experti z NASA vypraví vstříc Saturnově měsíci Titanu revoluční vrtulemi vybavenou sondu Dragonfly, musí projít celou řadou nezávislých zhodnocení, která prověří, že je celý projekt nastaven správně. Tým odborníků v čele se zástupci Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) z marylandského Laurelu nedávno překonal významný milník – prošel totiž všemi nástrahami technických požadavků a standardů v rámci několik týdnů dlouhého procesu předběžného zhodnocení návrhu PDR (Preliminary Design Review), který byl úspěšně zakončen 3. března. „Jsem velice hrdý na celý tým Dragonfly,“ říká Bobby Braun, šéf sektoru kosmického průzkumu v APL a dodává: „Ať už šlo o zástupce NASA, Goddardova střediska, Lockheed Martinu a všech našich průmyslových partnerů – všichni se skutečně spojili, aby vytvořili důvěryhodný technický základ. Jasně jsme prezentovali promyšlenost každého rozhodnutí a vytvořili pevný základ, na kterém může tým stavět.“

Zhodnocení PDR je vyžadováno pro všechny mise NASA a pokrývá témata jako je design sondy, požadavky na misi, vědecké plány, harmonogram, náklady i rizika. Proces předběžného zhodnocení návrhu PDR probíhal na APL, která manažersky tuto misi vede a zajistí i její stavbu a provoz sondy, přičemž celý proces hodnocení obnášel více než 60 prezentací, které byly představeny panelu externích specialistů. Jejich úkolem bylo posoudit a zhodnotit vývoj mise pro agenturu NASA. „Jsem nadšena, když vidím, jak se jednotlivé prvky designu mise Dragonfly skládají dohromady,“ říká Lori Glaze, ředitelka divize planetárního průzkumu v centrále NASA ve Washingtonu a dodává: „Tvrdá práce celého týmu vyústila v technický návrh sondy, která bude schopna provádět přesvědčivý vědecký průzkum za účelem zlepšení našeho chápání Titanu.“

NASA v průběhu tohoto posoudí poznatky panelu expertů potvrzujícím zhodnocením, které bude studovat náklady mise Dragonfly, její harmonogram a doporučený základní plán pro další postup. „Tým odvedl skvělou práci,“ uvedla Elizabeth „Zibi“ Turtle, hlavní vědecká pracovnice mise z APL a dodává: „Všichni velice tvrdě pracovali, aby měla hodnotící komise jasnou představu nejen o významném pokroku, který jsme udělali při uzavření designové fáze, ale také o technických výzvách a o tom, jak je chceme překonat. Jsme neskutečně nadšeni, že jsme tento krok dokončili a také jsme připraveni dál pracovat na další fázi vývoje mise Dragonfly. To bude mimo jiné obnášet testy v komoře tady na APL napodobující podmínky na Titanu, čemuž se budeme věnovat příští rok.“

Mise Dragonfly sází na revoluční přístup k planetárnímu průzkumu – bude totiž využívat vrtulemi vybavenou sondu schopnou přelétávat mezi odlišnými lokalitami na tomto záhadném světě. Dragonfly má pomoci charakterizovat obyvatelnost Titanu, studovat vývoj prebiotických chemických procesů v prostředí, kde mohly po dlouhou dobu společně existovat kapalná voda a materiál bohatý na uhlík. Kromě toho bude sonda pátrat po chemických stopách toho, zda na Titanu někdy neexistoval život založený na vodě či uhlovodících.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

autor: Dušan Majer

Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno

 

Jak byl vyroben Disk z Nebry

Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *