Credit: Phil Drury, University of Sheffield

Astronomy překvapil záblesk ve tvaru disku namísto koule

Astronomy zmátla podivná exploze zaujímající zhruba rozměr naší Sluneční soustavy. A podobně jako Sluneční soustava má i výbuch tvar plochého disku, čímž se od běžných explozí pozorovaných ve vesmíru podstatně liší.

Záhadná exploze spadala do kategorie Fast Blue Optical Transient (FBOT, rychlý modrý optický přechod). Jde o velmi vzácný typ výbuchů (třeba ve srovnání se supernovami), první FBOT (tzv. the cow) byl pozorován teprve v roce 2018. Výbuchy hvězd mají tvar koule – prostě proto, že kulové jsou i samotné hvězdy. Tato exploze, k níž došlo ve vzdálenosti 180 milionů světelných let, se však tvarem výrazně liší („je nejasféričtější, jaká kdy byla ve vesmíru pozorována“, praví průvodní tisková zpráva), a její tvar připomíná disk. Exploze, respektive její „diskovitá“ část, by snad mohla pocházet z materiálu, který hvězda vyvrhla těsně před závěrečným výbuchem.
Mechanismu stojícímu za jevem FBOT prozatím nerozumíme. Hlavní autor studie Justyn Maund z Sheffieldské univerzity to komentuje tak, že rychlé modré optické přechody jsou na explodující hvězdy příliš jasné a vyvíjejí se příliš rychle. Teď se v souvislosti s novým pozorováním prostě stávají ještě větší záhadou.
Podle J. Maunda existuje několik možných vysvětlení FBOT: příslušné hvězdy mohly těsně před svou smrtí vytvořit disk nebo by mohlo jít o neúspěšné supernovy, kdy se jádro hvězdy zhroutí do černé díry nebo neutronové hvězdy, která pak pohltí zbytek hvězdy. Nyní se zdá, že klíčem k pochopení jevu by mohla být právě zaznamenaná geometrie („asférická asymetrie“).
Vědci tento objev učinili poté, co zcela náhodou spatřili záblesk polarizovaného světla. Polarizaci záblesku se jim podařilo změřit pomocí Liverpoolského dalekohledu (patřícímu Liverpool John Moores University), který se nachází na ostrově La Palma. Měření polarizace umožnilo proměřit samotný výbuch. Před překvapenými vědci se v galaxii vzdálené 180 milionů světelných let objevila struktura o velikosti naší Sluneční soustavy. Na základě těchto dat pak bylo možné rekonstruovat 3D tvar celé exploze.
Výzkumníci mají nyní v plánu s pomocí chilské Observatoře Very Rubinové objevit nějaký další FBOT a zkusit celý jev pochopit hlouběji.

Credit: Phil Drury, University of Sheffield

Justyn R Maund et al, A flash of polarized optical light points to an aspherical ‚cow‘, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2023). DOI: 10.1093/mnras/stad539
Zdroj: University of Sheffield / Phys.org

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

One comment

  1. Je možné, že ve středu kolabující, extrémně silně rotující hvězdy, se vytvořila Kerrova černá díra s ergosférou. Do ní padající zbytek hvězdy se vlivem Penroseova procesu vyzářil s obrovskou energií do plochého disku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *