Foto: kentoh / Dollar Photo Club

Mobilní elektronika se může napájet vzájemně

Telefony, chytré hodinky a náramky – elektroniky máme dnes mnohdy na sobě tolik, že se přímo nabízí sdílet mezi jednotlivými zařízeními nejen data a konektivitu, ale i energii.
Takovou technologii alespoň navrhují výzkumníci z University of Bristol. Určena by byla jak pro nabíjení zařízení jednoho člověka mezi sebou, tak i mezi různými lidmi. Než žádat o přístup k zásuvce, mohlo by být jednodušší požádat o mobil a dát obě zařízení vedle sebe – i když třeba pro tísňové volání je asi ještě jednodušší si mobil prostě půjčit celý, takhle by se dala na zařízení třeba dokončit rozpracovaná úloha.
Technologie zvaná PowerShake je velmi podobná nabíjení zařízení bezdrátovou nabíječkou (indukcí). Navrhované funkční cívky by měly být ohebné a implementovatelné např. do řemínku hodinek, vyvíjená technologie by také měla pomocí stínění bránit nežádoucímu vystavení lidské tkáně přenášené energii. Pro představu stávající parametry: přenášený výkon má velikost asi 3,1 wattů. Za 12 sekund nabíjení se tak řádově přenese energie potřebná asi k minutě hovoru, za 2 minuty energie ke sledování 4minutového videa. Tak jako u jiného nabíjení indukcí je problémem účinnost přenosu, v tomto případě se ztráty pohybují kolem 50 % – a i to jen v případě, že se zařízení opravdu dají těsně vedle sebe.
Názory na to, zda by o podobnou funkcionalitu měli uživatelé zájem, zatím ale nejsou jednoznačné.

Zdroj: LiveScience, TechXplore.com

Demonstrační video na YouTube

Titan má mít tlustou kůru metanového hydrátu

A co by z toho mohlo vyplývat pro eventuální místní život? Snad větší šance, protože …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *