Modrý fosfor, poslední objevená modifikace tohoto prvku, se ve 2D podobě podobá grafenu (někdy se mu proto také říká modrý fosforen), vrstva šestiúhelníků je ovšem zvlněná. Z hlediska elektrických vlastností jde o polovodič. Němečtí a mexičtí vědci nyní i u tohoto materiálu popsali dvojvrstvu. Jde zatím pouze o model, nicméně podle výpočtů/simulací by 2 vrstvy modrého fosforu těsně nad sebou měly fungovat jako kov, což by nabízelo řadu využití tohoto materiálu v elektronice, optoelektonice atd. Studie publikovaná jako hlavní článek ve Physical Review Letters navíc tvrdí, že materiál by měl být extrémně stabilní.
Má jít o první případ, kdy při přechodu mezi mezi 1 a 2 vrstvami dojde k tak výrazné změně elektrických vlastností. Kovové 2D materiály jsou vzácné – především kvůli tomu, že běžné kovy je obtížné připravit v této podobě.
Tranzistor nebo jiný obdobný prvek musí být napájen. V zařízení tedy dochází ke kontaktu vodičů a polovodičů a na tzv. Schottkyho bariéře na tomto rozhraní i k energetickým ztrátám. Pokud bude vodič i polovodič de facto stejný materiál (např. monovrstva a dvojvrstva), měly by tyto ztráty být ale minimální.
Jessica Arcudia et al, Blue Phosphorene Bilayer is a Two-Dimensional Metal and an Unambiguous Classification Scheme for Buckled Hexagonal Bilayers, Physical Review Letters (2020). DOI: 10.1103/PhysRevLett.125.196401
Zdroj: Dresden University of Technology/Phys.org
Viz také: Jak připravit 2D modrý fosfor