2 speciálně uspořádané vrstvy 2D modrého fosforu s kovovým charakterem. Kredit: Jessica Arcudia

Modrý fosfor jako kov

Modrý fosfor, poslední objevená modifikace tohoto prvku, se ve 2D podobě podobá grafenu (někdy se mu proto také říká modrý fosforen), vrstva šestiúhelníků je ovšem zvlněná. Z hlediska elektrických vlastností jde o polovodič. Němečtí a mexičtí vědci nyní i u tohoto materiálu popsali dvojvrstvu. Jde zatím pouze o model, nicméně podle výpočtů/simulací by 2 vrstvy modrého fosforu těsně nad sebou měly fungovat jako kov, což by nabízelo řadu využití tohoto materiálu v elektronice, optoelektonice atd. Studie publikovaná jako hlavní článek ve Physical Review Letters navíc tvrdí, že materiál by měl být extrémně stabilní.
Má jít o první případ, kdy při přechodu mezi mezi 1 a 2 vrstvami dojde k tak výrazné změně elektrických vlastností. Kovové 2D materiály jsou vzácné – především kvůli tomu, že běžné kovy je obtížné připravit v této podobě.
Tranzistor nebo jiný obdobný prvek musí být napájen. V zařízení tedy dochází ke kontaktu vodičů a polovodičů a na tzv. Schottkyho bariéře na tomto rozhraní i k energetickým ztrátám. Pokud bude vodič i polovodič de facto stejný materiál (např. monovrstva a dvojvrstva), měly by tyto ztráty být ale minimální.

Jessica Arcudia et al, Blue Phosphorene Bilayer is a Two-Dimensional Metal and an Unambiguous Classification Scheme for Buckled Hexagonal Bilayers, Physical Review Letters (2020). DOI: 10.1103/PhysRevLett.125.196401
Zdroj: Dresden University of Technology/Phys.org

Viz také: Jak připravit 2D modrý fosfor

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *