Zní to jako metoda málem ze středověku nebo alespoň z doby před vznikem moderních vakcín/očkování, ale nenechme se mýlit. Zkoušelo se to nedávno i proti SARSu a Ebole a nyní s lékaři v Číně i infúzemi plazmy experimentují i v případě viru COVID-19.
Infúze krve, respektive krevní plazmy (= krev bez krvinek a krevních destiček) od lidí, kteří přežili koronavirus, by mohla fungovat jak lék i vakcína. Ne ovšem vakcína plnohodnotná, protože protilátky by tělu byly pouze dodány zvnějšku, to by si je samo vytvářet nenaučilo. Plazmu by takto mohli ale nemocní/ohrožení dostávat i opakovaně.
Zatímco v Číně již s tímto postupem experimentuje, v USA lékaři zažádali o povolení u FDA (Food and Drug Administration), aby mohli provést alespoň experimentální studie. Po pravdě řečeno neexistuje žádná záruka, že to bude fungovat (respektive že to bude tak účinné, aby to stálo za to). Arturo Casadevall z Johns Hopkins University uvádí, že riziko na druhé straně není velké, pravidelné infúze plazmy mají jen málo nežádoucích vedlejších účinků. Jeffrey Henderson z Washington University School of Medicine in St. Louis dodává, že protilátky zůstávají v krvi vyléčeného pacienta měsíce nebo i roky (poznámka PH: a odpovídají ze imunitu proti nové nákaze), takže potenciálních dárců by bylo dost. Takové infúze by mohlo mít smysl plošně podávat třeba v domovech důchodců, kde se vyskytla nákaza koronavirem, nebo zdravotníkům, kteří se do kontaktu s infekcí dostávají opakovaně.
Dotazovaní specialisté se odkazují na to, že podobné infúze se používaly i v době pandemie španělské chřipky po první světové válce, později ve 30. letech proti spalničkám, v roce 2002 proti SARS a r. 2014 proti ebole. Variantou je nepoužívat krev vyléčených, ale syntetizovat protilátky proti COVID-19 laboratorně. Podle všeho ale metoda nebude fungovat tam, kde již nemoc pokročila, je třeba (samozřejmě: pokud vůbec) ji nasazovat preventivně nebo už v raném stadiu krátce po propuknutí choroby.
Zdroj: MedialXPress.com a další
COVID-19 imunita koronavirus krev medicína protilátky viry
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …