Chitin používají členovci jako materiál pro své exoskelety a nachází se rovněž v buněčných stěnách hub. Vědci nyní navrhují, že bychom chitin a látky od něj odvozené mohli ve velkém využívat i na Marsu, a to jak k budování obytných apod. komplexů, tak třeba i k výrobě nástrojů typu nožů či klíčů.
S tímto nápadem přišli Javier Fernandez z Singapore University of Technology and Design a jeho kolegové ve studii publikované v PLoS ONE. Tvrdí, že polymer (polysacharid se základní jednotkou obsahující dusík) chitin by mělo být možné na Marsu celkem snadno vyrábět z dostupných zdrojů a s malou spotřebou energie.
Kromě samotného chitinu by mohlo být zajímavé i využití materiálů, které z něj lze získat. Výzkumníci nejprve chitin v zásaditém prostředí přeměnili na chitosan a ten poté po smíchání s půdou Marsu (respektive s něčím jí podobným) vytvoří další zajímavý materiál označovaný jako biolith.
Podle jedné z navržených aplikací by například ještě před příchodem osadníků mohli lidští specialisté (nebo roboti?) postavit z biolithu ochranné struktury, v nichž by pak byly umístěny vlastní obytné nafukovací kopule. Biolith lze použít pro aditivní výroby typu 3D tisku, lisovat, odlévat ho a používat jako pojivo (jakousi maltu), přičemž metody zpracování by neměly vyžadovat vysoké teploty nebo tlaky. Biolith také umožňuje vytvářet těsnění, což bude v uzavřených habitatech ve vesmíru rozhodně důležitá aplikace. Z chitosanu by se zase daly vyrábět kelímky, fólie nebo obvazy na rány.
Zajímavá je rovněž myšlenka propojit produkci chitinu s konzumací hmyzu, kdy zdrojem živočišných proteinů by v kolonii na Marsu mohly být hmyzí farmy (nakonec se třeba hmyzem budeme ve stále větší míře živit i tady na Zemi). Uvažuje se tak o různých uzavřených cyklech, jak by na Marsu mohl být odpad přeměňován opět na potraviny či další potřebné materiály.
Autoři studie obecně uvádějí, že biomimetika, tedy technologické postupy nějak napodobující živou přírodu, se nijak nevylučuje s technologiemi syntetických polymerů.
Shiwei N, Dritsas S, Fernandez JG (2020) Martian biolith: A bioinspired regolith composite for closed-loop extraterrestrial manufacturing. PLoS ONE 15(9): e0238606. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0238606
Zdroj: Eurekalert.org, PLOS One, Universe Today a další
Poznámka: Chitosan vzniká deacetylací chitinu a jako materiál pro své exoskelety ho používají pro změnu korýši.