Mikrofony na vozítku Perserevance. Credit: NASA/JPL-Caltech

Na Marsu je přízračné ticho…

Mikrofony připojené k vozítku NASA Perseverance poprvé na Marsu zaznamenaly zvuky. Na rudé planetě je slyšet slabý vítr, jinak ale záznamu dominují zvuky, které vydává samotné vozítko Perseverance (samotného mechanického pohybu, odfoukávání prachu ze zkoumaných hornin, rotorů minivrtulníku Ingenuity, který zkoumá terén před cestou roveru…).
Celkově lze říci, že v marsovském kráteru Jezero je ticho až přízračné. Vědci si dokonce v jeden okamžik mysleli, že se mikrofon nějak porouchal. Samozřejmě – vše vyplývá z toho, že rudá planeta má tak nízký atmosférický tlak, respektive řídkou atmosféru, o hustotě jen asi 1 % té pozemské. Rychlost zvuku se mění se v závislosti na prostředí (přenosovém médiu). Na Zemi se zvuk šíří rychlostí přibližně 343 m/s, ale na Marsu se nízkofrekvenční zvuky pohybují asi 240 m/s a ty s vyšší frekvencí 250 m/s. Navíc se zvuk v atmosféře Marsu rychle rozptyluje; jeho intenzita klesá 8krát rychleji než na Zemi, u zvuků s vysokou frekvencí ještě rychleji. Na Zemi může např. zvuk zřetelně slábnout po zhruba 65 metrech, na Marsu slábne již po 8 metrech, přičemž vysoké tóny se na tuto vzdálenost zcela ztrácejí.
Vědci vytvořili modely, které předpovídají, jak by se zvuk mohl chovat v prostředí podobném Marsu, ale tyto nahrávky jsou první příležitostí, kdy mohli své modely otestovat. Předchozí pokusy o přistání mikrofonu na Marsu byly provázeny problémy. Sonda Polar Lander z roku 1999 jeden nesla, ale zřítila se na povrch dříve, než pořídila jakákoli data. Sonda NASA Pheonix Lander měla mikrofon také, ale před startem ji postihly technické potíže a mikrofon nebyl nikdy použit. Francouzská mise Netlander ho měla nést, ale v roce 2004 byla zrušena. Takže zvuky z Marsu se podařilo zaznamenat až loni…
Pomocí zvukového záznamu vědci mohou měřit i drobné změny tlaku a zároveň sledovat funkce samotného vozítka (podobně jako řidiči zaznamenávají podezřelé zvuky při jízdě auta). Blížit by se mělo období vyššího tlaku a související vývoj počasí by mohl znamenat, že Mars z hlediska akustiky mírně ožije.
Perseverance má dva mikrofony, jeden je umístěn nahoře na kameře SuperCam, druhý na boku vozítka na podvozku.

Pro poslech si zvuk zesilte…
Credit: NASA/JPL.

Maurice, S., Chide, B., Murdoch, N. et al. In situ recording of Mars soundscape. Nature (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-04679-0
Zdroj: NASA, UniverseToday.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *