Aneb emoční teplo a chlad prý opravdu souvisejí i s teplotou fyzikální, nejde čistě o metaforu.
Samozřejmě nikoho asi nepřekvapiví, že reklama na studené pivo bude působit spíše v parném létě než během mrazů. Valentyna Melnyk z Massey Business School ale tvrdí, že prokázala i souvislost teploty s vřelostí emocí, které jsou v reklamě prezentovány.
Ve vedru prý přijímáme spíše „studené“ emoce; tím autorka studie nemyslí ani tak absenci emocí, ale spíše prostředky pracující s pocity strachu, lítosti, osamělosti nebo znechucení. Lidé pak následně uvádějí, že cítí fyzické ochlazení. Poučení z toho vyplývá nejen pro samotnou reklamu, ale třeba i pro způsob, jak jsou produkty baleny. Zpozornět by měly firmy provádějící globální marketingové kampaně: na každé polokouli to může fungovat opačně. Austrálie a Kanada jsou třeba kulturně podobné, ale přesto z tohoto hlediska úplně jinými trhy. Dobře si to prý uvědomuje např. Coca-cola. Ale samozřejmě i na lokálních trzích by firmy měly používat reklamy v závislosti na roční době.
Zajímavé je, že některé kampaně, např. proti kouření nebo rychlé jízdě, pracují s negativní emocí v principu. Znamená to, že tedy lidé skoncují s tabákem spíše v létě? Co pak v zimě? Melnyk zmínila v této souvislosti třeba kampaň proti překročení rychlosti – může fungovat i stylem „miláčku, udělej si na cestu domů dost času“.
Zdroj: Phys.org
Poznámky PH: „Z toho mě polilo horko…“ Osobně mi negativní emoce přijde také spíše „teplá“, chladná je spíše neosobnost, technický popis apod.? Autorka studie to vidí ale jinak.
Zajímavé je také autorčino doporučení pro prodejce mraženého zboží. Prý by mělo vyvolávat pocit tepla, protože lidé si ho berou z mrazáků a přitom jsou vystaveni fyzickému chladu. (PH: To může platit u zmraženého filé, ale od zmrzliny přece chci pocit chladu, proto si ji kupuji?)
No, není to zrovna tvrdá věda…