Na výstavě Od pravěku ke fraku je k vidění virtuální historický šatník

Unikátní 3D prezentaci digitálních modelů textilních sbírkových předmětů připravilo sdružení CESNET ve spolupráci s Muzeem města Prahy, Fakultou elektrotechnickou ČVUT a společností improtech. Modely jsou k vidění v informačním kiosku, který je součástí právě otevřené výstavy o historii oděvů Od pravěku ke fraku. Pořádá ji Muzeum města Prahy v Domě U Zlatého prstenu v Praze.
Informační kiosek je připojen k internetu, což umožňuje napojení na virtuální server v infrastruktuře CESNET, kde jsou 3D modely uložené. Oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET, které předměty zdigitalizovalo, tak může průběžně aktualizovat obsah a doplňovat další modely.
„Digitalizace textilních předmětů způsobem, který zachycuje kinematické vlastnosti materiálu, je náročný proces. Začíná snímáním předmětů, pokračuje zpracováním digitálních dat a vrcholí vytvořením pohybové simulace. Výsledná prezentace umožňuje vidět cenné historické oděvy v pohybu, což by jinak nebylo možné. Zároveň vzniká výjimečná forma dokumentace předmětů pro budoucí badatele a návštěvníky,“ říká Jiří Kubišta z Oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET.
CESNET již vytvořil digitální prezentace řady dalších sbírkových předmětů pro využití na výstavách. V loňském roce šlo například o sadu šperků z 5. století, které jsou k vidění v Muzeu T.G.M. v Rakovníku, anebo o postavu robota pro Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše. Figurku robota letos doplnily dosud nevystavované rodinné památky a předměty spojené s Čapkovým lékařem Leopoldem Firtem.
„Příprava nejnovější výstavy Od pravěku ke fraku byla z těchto prezentací nejnáročnější. Museli jsme textilní materiál věrně zachytit, nasimulovat látku a rozhýbat ji v reálném čase. Pohybová simulace textilních předmětů byla dosud prováděna buď s uměle vytvořenými modely s nižším počtem polygonů, například v počítačových hrách, nebo se sbírkovými předměty pro předem vypočítané sekvence. Simulace v reálném čase se snímkovou frekvencí pro plynulý pohyb textilních sbírkových předmětů je novou věcí,“ uvádí Sven Ubik, vedoucí Oddělení technologie pro síťové aplikace CESNET.
Sdružení při svých projektech spolupracuje s talentovanými studenty a studentkami. Na práci týmu, jenž vytvářel 3D modely pro výstavu Od pravěku ke fraku, se podílela posluchačka Fakulty informačních technologií ČVUT Alena Žižková, která se digitalizaci historického oblečení věnovala ve své bakalářské práci. Podobně její kolega Oldřich Linhart v rámci bakalářské práce digitalizoval postavu robota pro Památník Karla Čapka.
3D vizualizace umožňují návštěvníkům výstav prohlédnout si předměty ze všech stran a všimnout si tak detailů, které jinak na vystavených věcech nelze vidět. Virtualizace přispívá k dokumentaci stavu historických sbírek a slouží vědcům či výzkumníkům pro jejich badatelskou činnost.

tisková zpráva sdružení CESNET

Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458

Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy. Tým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *