Na snímku je modul pro návrat vzorků z mise NASA OSIRIS-REx krátce po přistání v poušti v neděli 24. září 2023 na testovací a výcvikové střelnici Ministerstva obrany USA v Utahu. Credits: NASA/Keegan Barber

NASA dopravila na Zemi vzorky z asteroidu Bennu

Po letech očekávání a usilovné práce týmu NASA OSIRIS-REx je kapsle s horninami a prachem získanými z asteroidu Bennu konečně na Zemi. Pouzdro přistálo v neděli v cílové oblasti testovacího a výcvikového polygonu Ministerstva obrany USA v Utahu poblíž Salt Lake City.
Během hodiny a půl po přistání byla kapsle se vzorky převezena vrtulníkem do dočasné čisté místnosti zřízené v hangáru na cvičném polygonu, kde je nyní napojena na nepřetržitý tok dusíku. Dusík coby hodně inertní plyn slouží k tomu, aby jeho tok zabránil vniknutí pozemských kontaminantů a vzorek pro další vědecké analýzy zůstal neznečištěný.
Vzorky získané z Bennu pomohou vědcům po celém světě lépe porozumět vzniku planet a původu organických látek a vody ve Sluneční soustavě, a tedy i původu života na Zemi. Cílem je také získat podrobnější informace o potenciálně nebezpečných asteroidech (do této skupiny spadá i Bennu jako takový).
„S misí OSIRIS-REx, startem sondy Psyche za pár týdnů, ročním výročím mise DART a prvním přiblížením Lucy k asteroidu v listopadu máme asteroidový podzim v plném proudu. Tyto mise opět dokazují, že NASA dělá velké věci,“ uvádí tiskové zpráva NASA.
Vzorek Bennu (odhadem asi 250 gramů) bude (je, byl…) v neotevřené nádobě dopraven letadlem do Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu v pondělí 25. září. Tamní kurátoři pouzdro rozeberou, vzorek vyjmou a zváží, vytvoří soupis hornin a prachu a časem rozdělí kousky vzorky vědcům po celém světě.
Sonda OSIRIS-Rex (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer) odstartovala 8. září 2016. Tým NASA ji pak řídil až do příletu k Bennu 3. prosince 2018, přes hledání bezpečného místa pro odběr vzorku v letech 2019 až 2020, odběr vzorku 20. října 2020 a během zpáteční cesty počínaje 10. květnem 2021.
Po cestě dlouhé miliardy kilometrů k Bennu a zpět uvolnila sonda OSIRIS-REx své pouzdro se vzorky směrem k zemské atmosféře. Sonda se v té době nacházela asi 102 000 km od zemského povrchu (tj. přibližně třetina vzdálenosti Země od Měsíce).
Kapsle, která letěla rychlostí 44 500 km/h, prorazila atmosféru u pobřeží Kalifornie ve výšce asi 133 kilometrů. Během 10 minut pak přistála na vojenské střelnici. Cestou se úspěšně rozvinuly dva padáky, které stabilizovaly a zpomalily kapsli na rychlost asi 18 km/h při přistání.
Radarové, infračervené a optické přístroje ve vzduchu i na Zemi sledovaly kapsli až k jejím přistávacím souřadnicím uvnitř oblasti o rozměrech 58 x 14 kilometrů. Během několika minut po přistání byl na místo vyslán záchranný tým, který kapsli zkontroloval a vyzvedl. Tým zjistil, že kapsle je v dobrém stavu a poté určil, že je bezpečné se k ní přiblížit. Během 70 minut ji pak zabalili pro bezpečný převoza převezli do dočasného úložiště, kde ji napojili na dusík a zajistili neustálý dohled.

Zdroj: tisková zpráva NASA, přeloženo, zkráceno

Sonda Psyche opět posunula rekord v laserové komunikaci

Americký technologický demonstrátor DSOC (Deep Space Optical Communications) opět posunul rekord laserové komunikace. Dokázal totiž …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *