Úhel oběhu exoplanety TOI 1338 b kolem hvězd dvojhvězdy se v průběhu času mění, takže po roce 2023 nastane v tranzitech z našeho pohledu osmiletá mezera. Zdá se tedy, že abychom nacházeli touto metodou planety v binárních systémech, musíme mít prostě štěstí a pozorovat je ve správný čas. Credit: NASA Goddard Space Flight Center

Našli systém s více exoplanetami u dvojhvězdy, teprve podruhé

Dvojhvězdy jsou ve vesmíru běžné, astronomové ale jen výjimečně nacházejí dvojhvězdy, kolem kterých obíhají planety. Může to být proto, že jsou vzácné, nebo proto, že je obtížné je najít; roli hraje pravděpodobně obojí.
Exoplanety se v datech získaných sledováním dvojhvězd hledají obtížně; hvězdy se mohou navzájem zatmívat, což znesnadňuje rozeznávání tranzitů planet. Tranzity také mohou být nepravidelné a mohou probíhat pouze před jednou z dvojhvězd. Co se pak týče samotných podmínek vzniku planet, dvojhvězdy zřejmě vytvářejí v protoplanetárním prostředí dost extrémní podmínky. Dříve se také předpokládalo, že planety v těchto systémech budou s velkou pravděpodobností vystaveny katastrofickým srážkám nebo budou gravitačními poruchami vymrštěny ven ze svých systémů, poslední výzkumy ale ukazují, že tohle tak docela platit nemusí.
Nyní vědci objevili dvojhvězdu s více než jednou planetou. Jedná se teprve o druhý známý případ binárního hvězdného systému s více planetami.
Systém TOI-1338 se nachází ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let ve směru souhvězdí Malíře. TOI-1338 a je hvězda hlavní posloupnosti o hmotnosti 1,12 hmotnosti Slunce a TOI-1338 b je červený trpaslík (typ M) s hmotností 0,3 Slunce. Stáří dvojhvězdy se odhaduje 4,4 miliardy let. V roce 2017 byla v systému objevena planeta o hmotnosti přibližně 33 hmotností Země (tedy něco mezi Saturnem a Neptunem), která kolem dvojhvězdy oběhne za 95 dnů.
Nyní astronomové objevili v systému druhou exoplanetu TOI-1338/BEBOP-1c. Tentokrát jde o plynného obra s hmotností přibližně 65 Zemí (Saturn má 95). Nachází se na vzdálenější oběžné dráze než TOI-1338 b a jeho oběžná doba je přibližně 215 dní. Výsledek je založen na datech získaných pomocí spektrografů HARPS a ESPRESSO a jde o vůbec první objev exoplanety v binárním systému pomocí měření radiálních rychlostí. Ani jedna z obou planet se nenachází v obyvatelné zóně, ta začíná až o dost dále.
Celkem tak aktuálně známe 12 planet u dvojhvězd, z toho ve 2 systémech více planet. V binárním systému Kepler-47 se podařilo detekovat 3 exoplanety.
Příslušná studie vyjde v Nature Astronomy, zatím je k dispozici na preprintovém serveru arXiv. Jejím hlavním autorem je Matthew R. Standing z University of Birmingham.

arXiv:2301.10794v2 [astro-ph.EP] 27 Jan 2023
Zdroj: Evan Gouhh: Astronomers Detect a Second Planet Orbiting Two Stars, UniverseToday.com

Poznámka: Myšlenku planet u dvojhvězdy zpopularizovaly Hvězdné války (Tatooine).

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán

Povrch Uranova měsíce Ariel je podle nové studie pokryt značným množstvím ledu oxidu uhličitého, zejména …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *