Neandrtálci, Pixabay License

Neandrtálci kostěné nástroje znali

Na francouzském nalezišti Chez-Pinaud-Jonzac byly ve vrstvách spojených s neandrtálci objeveny kostěné nástroje. Má se jednat o důkaz, že i tato technologie byla součástí neandrtálské kultury.
Pravda je, že s příchodem Homo sapiens do západní Evropy zhruba před 45 000 lety se zde objevuje velké množství výrobků z kostí, včetně loveckých zbraní, figurek a ozdob. Jejich absence na neandertálských nalezištích vedla k domněnce, že tyto skupiny nevyráběly kostěné nástroje, maximálně občas používaly k něčemu úlomky kostí (retušování kamene). Možná dokonce, uvažovalo se, to celé bylo důsledkem nějakého rozdílu v kognitivních schopnostech mezi oběma druhy (PH: k tomu i víz dále).
Nové vykopávky ale vedou k nutnosti tyto dosavadní závěry přehodnotit. Kostěné nástroje jsou v Chez-Pinaud-Jonzac stejně početné jako ty z křemene. Jejich rozmanitost navíc svědčí o skutečné industrii, která se skládá nejen z retušovacích nástrojů, ale také z řezných nástrojů, škrabadel, dlát a hladítek, používaných k různým činnostem a na více materiálů. Tyto kostěné nástroje jsou identifikovatelné na základě stop po výrobě a používání přítomných na jejich povrchu i uvnitř nástrojů samotných pomocí rentgenové mikrotomografie. Na rozdíl od kostěných nástrojů vyrobených moderními lidmi, které jsou zpravidla tvarovány škrábáním a obrušováním, byly tyto nástroje vyrobeny především úderem. (pozn. PH: v odstavci výše omluvte případnou neznalost specializované terminologie, „hladítko“ apod.).
O několik let dříve byly kostěné nástroje objeveny i na neandertálské lokalitě Čagyrskaja na Altaji. Tyto dvě lokality, které se nacházejí na obou stranách území obývaného neandertálci, svědčí o tom, že neandertálci stejně jako moderní lidé vyráběli a používali kostěné nástroje zřejmě stabilně; že se např. nejednalo o techniku, kterou pouze v západní Evropě odkoukali během soužití s Homo sapiens.

Malvina Baumann et al, On the Quina side: A Neanderthal bone industry at Chez-Pinaud site, France, PLOS ONE (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0284081
Zdroj: University de Liege / Phys.org

Poznámky PH.
Ale na druhé straně – když dosud z dalších neandrtálských nalezišť kostěné nástroje chyběly, asi úplně běžnou součástí neandrtálské technologie přece jen nebyly?
Je známo, že kostěné nástroje vymizely během ochuzování kultury poté, co byla od zbytku světa izolována Tasmánie. Možná jde víceméně o postradatelný doplněk, z kamene lze docílit totéž (i když třeba rybářský háček?).
Přitom by se mohlo zdát, že opracování kosti (ulomit, nabrousit…) je naopak snaží než kamene? V této souvislosti je kuriózní, že v minulosti se uvažovalo i o „době kostěné“ (osteodontokeratická kultura), která měla předcházet kamenných nástrojům. Takže třeba australopithecus měl opracovávat kosti, parohy…, nikoliv ale kameny. Tyto názory byly už mezitím opuštěny; paradoxně teď kost vypadá ve srovnání s kamenem tedy jako hi-tech.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *