Nový projekt na ELI Beamlines. Laserem řízené protony místo urychlovačů částic.
Fyzikální ústav AV ČR/výzkumné centrum ELI Beamlines rozjíždí nový projekt s názvem Nedestruktivní metody testování památek, který je financován z Operačního programu Praha, Pól růstu ČR, Magistrátu hlavního města Prahy. Kromě vědců z ELI Beamlines, konkrétně týmu hlavního řešitele Daniele Margaroneho, bude projekt podporovat i Ústav jaderné fyziky v Řeži AV ČR a Istituto Nazionale di Fisica Nucleare – Laboratori Nazionali del Sud (INFN LNS) v Katánii, jež patří ke světové špičce ve využití takových metod pro oblast určování pravosti, ochrany a restaurování památek, avšak s konvenčním urychlovačem částic. Implementace laserem řízených protonů bude pro kombinaci plánovaných analýz světově unikátní.
Propojení italského know-how s výzkumným centrem ELI Beamlines přinese zpřístupnění světově již zavedených metod, avšak nově implementujících laserové technologie. Tyto metody budou prostřednictvím ELI Beamlines využívat pracoviště ochrany památek v hl. městě Praze, především galerie a muzea. Tato pražská pracoviště se tak výčtem používaných nedestruktivních technik přiblíží evropským kulturním a vzdělávacím institucím, jakými jsou např. muzeum Louvre nebo univerzita ve Florencii, ve kterých se tyto nedestruktivní metody běžně využívají s konvenčními zdroji částic.
V rámci projektu budou s využitím laserových technologií ELI Beamlines zdokonaleny již existující postupy, bude zahájen vývoj přenosného zařízení pro nedestruktivní testování památek a také bude vyškolen personál pro provádění experimentů a testování přímo na míru potřebám uživatelů.
tisková zpráva ELI Beamlines