(c) DronPro
(c) DronPro

NEJ ze světa dronů

Drony jsou šikovní pomocníci, o tom žádná, ale víte, že umí i trhat rekordy? Podívejte se na droní rekordmany z celého světa.

Největší dron

Největším dronem na světě je aktuálně americký vojenský dron Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk dlouhý 14,5 metru s rozpětím křídel 39,9 metru a maximální vzletovou hmotností 15 tun.

Minulý týden se ale v Číně představil další macek – Rainbow 5, když uskutečnil svůj první let v provincii Gansu. Letěl asi 20 minut, ale podle vývojářů by měl ve vzduchu vydržet až těžko představitelných 30 hodin. To činí tento dron jedním z nejefektivnějších, jaký kdy byl vyroben. Váží skoro 3 tuny, rozpětí křídel má 20 metrů a řadí se tak do kategorie heavy drones. I když je jeho autorem Čína, z velké části se na vývoji podílely USA. Chlubí se silným radarem, který umí detekovat objekty skrze zdi, a proto se přímo nabízí jeho využití při protiteroristických misích.

Co nás čeká? Největší civilní dron pro přepravu nákladů vyvíjejí na pekingské Beihang univerzity. Prototyp by měl uletět s 1 tunou nákladu až 1500 kilometrů při maximální rychlosti 360 km/h. Představit by se měl v roce 2019 s tím, že první let uskuteční až o rok později. Zatím bezejmenný dron má měřit 11,9 metrů na délku s rozpětím křídel 19,6 metru. Maximální vzletová hmotnost má činit 3,6 tuny, dron budou pohánět 2 motory a vejde se do něj 16m2 carga, nebo 9 pasažérů.

dron
Zdroj: Pixabay, Geralt, CC0 Creative Commons

 

Nejmenší dron

Miniaturní kvadrokoptéru CX-10 Nano, která váží pouhých 15 g a vejde se nejméně třikrát do dlaně, najdete u společnosti Cheerson. Unese i svůj vlastní fotoaparát, má 2GB paměťovou kartu, LEDky pro fotografování v noci a 3 režimy letu. Nabijete ho za méně než půl hodiny a jeho 4 vrtulky zajistí letovou stabilitu. Za 50 dolarů může být váš.

Nejrychlejší dron

Kalifornská společnost Zipline se chlubí novým modelem s max. rychlostí 121 km/h, doletem 160 kilometrů a schopností unést 1,75kg náklad. Podle ní jde o nejrychlejší dron na světě, který chce společnost nasadit při doručování lékařského materiálu ve Rwandě, kde už teď zajišťuje 20 % národních dodávek krve mimo hlavní město země. S novým, rychlejším dronem teď bude moci doručit 500 dodávek namísto dosavadních 50 a expandovat do dalších zemí.

Jak to funguje? Dron se vypouští ze speciální startovací rampy a ve vzduchu už se chová zcela autonomně. Nad určeným místem se pak otevřou dvířka na spodku dronu a z nákladového prostoru vypadne zásilka na padáčku.

Nejvíc dronů v letu současně

Čínská společnost Ehang na sebe před 2 lety upozornila drony, které jsou schopné převážet pasažéry, a letos předvedla další majstrštyk. V jeden okamžik vypustila do vzduchu 1374 dronů a vytvořila tak něco na způsob displeje přímo na nebi. Pokořila tak stávající rekordmany z Intelu, kteří vyslali do vzduchu najednou 1218 dronů během zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

Celá akce trvala asi 13 minut, kdy 1374 dronů přelétalo starou městkou zeď. Šlo jen o zkušební let před ostrým představením na show ke Dni práce a došlo samozřejmě i na komplikace. Publikum narušilo signál několika dronům a ty pak neudržely formaci nebo se dokonce zřítily k zemi. Výsledkem byly černé body v nadpisech a neúplné zobrazení čísla 1374, které představovalo počet dronů ve vzduchu a zároveň 13,74 km dlouhou městkou zeď, přes kterou drony přelétaly. Drony létaly ve výšce 260 metrů nad zemí, celé seskupení měřilo na délku 1200 metrů a jeho hloubka byla 100 metrů. Intel se ale nenechá zahanbit a už teď plánuje show s více než 1500 drony.

Prohlédněte si video z této akce:

Nejoriginálnější využití dronu

Pokud vám nestačilo doručování krevní plazmy ve Rwandě, přidáváme další originální využití – a zase se přesouváme do Afriky, kde Microsoft experimentuje s bezpilotními letouny v oblasti medicíny. Chce pomocí dronů odebírat vzorky komárů, která pak bude zkoumat v laboratořích a analyzovat vznik virových ohnisek malárie v místních oblastech. Zatím řeší problém, že dron nabírá i jiný hmyz a dělá pak ve výsledcích guláš.

Originálně využila drony také NASA – nasazuje je při „lovení hurikánů“. Drony se zvládnou dostat do středu bouře, aniž je nutné riskovat lidské životy. Proto NASA spolu s dalšími organizacemi investovala už 30 milionů dolarů do zkoumání vzniku a chování bouří právě pomocí dronů. Takové drony by měly zvládnout létat ve vzduchu až 30 hodin a uletět 17 700 km.

dron
Zdroj: Pixabay, Janson_G, CC0 Creative Commons

Uvažujete o svém vlastním rekordmanovi? Navštivte první komplexní centrum pro drony v ČR DronPro a společně vybereme dron přesně pro váš způsob využití.

Předcházející díl seriálu: Jak se o dron starat

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *