(c) Graphicstock

Nejmenší motor má podobu jediného iontu

Jediný iont vápníku dokáže zachycovat okolní teplo a ukládat tuto energii do své rotace.
Vědci z Trinity College Dublin (vydala příslušnou tiskovou zprávu) a Johannes Gutenberg University v Mohuči představili ve Physical Review Letters koncept nanomotoru. Iont je použit proto, aby částici šlo snadno zachytit na místě pomocí elektrického pole v příslušné „pasti“. Roztáčení motoru bylo demonstrováno pomocí energie z laseru – určitým způsobem směrované paprsky iont roztáčely (poznámka: jinak směrované by zase zpomalovaly, takže se nejedná o žádné porušení druhého zákona termodynamiky, z náhodných vstupů, „šumu“ by systém žádnou užitečnou energii generovat nedokázal).
Podobná zařízení by v budoucnu mohla být integrována do jiných technologií a zvýšit jejich energetickou účinnost, protože by dokázala zachycovat energii jinak degradovanou jako teplo.
Na iontu jsou podle autorů studie už dobře vidět kvantové vlastnosti, tj. energii pohlcuje nikoliv spojitě, ale pouze tak, aby přeskakoval na určitých hladinách – a to i když jde o vlastní rotaci samotného iontu, nikoliv „oběhy“ elektronů. Uspořádání experimentu umožnilo po celou dobu sledovat přeměny energie, od iontu v klidu (respektive na nejnižší energetické hladině) až po roztáčení částice na stále vyšší obrátky.
Otázkou samozřejmě zůstává, jak energii uchovanou v rotaci částice dále využít – při reálném nasazení by šlo o velké množství mikroskopických setrvačníků, jak s nimi manipulovat dál?

Zdroj: Trinity College Dublin/ScienceDaily.com

Jak byl vyroben Disk z Nebry

Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *