Britští geologové našli fosilii nejstaršího známého zvířecího predátora. Uvádějí, že patří buď mezi žahavce, nebo jim byl příbuzný. Pozůstatky, objevené v Charnwood Forest poblíž anglického Leicesteru, mají být staré 560 milionů let. Tvor byl nazván Auroralumina attenboroughii.
Co se týče zařazení do širšího kontextu. Kambrium začíná asi před 540 miliony lety, čili příslušný žahavec spadá do éry ještě prekambrijské, nějak do sklonku období ediakara. V kambriu by jeho výskyt ničím zvláštním už nebyl, protože tehdy došlo k explozi života, a to už i pokročilejších (odvozenějších) živočichů dvojstranně souměrných.
Auroralumina attenboroughii je současně nejstarším tvorem, u něhož se dochovala pevná schránka. Z ní vykukovala hustě naskládaná chapadla vlnící se ve vodě a zachytávající potravu. Na pohled se prostě tvor příliš nelišil od dnešních korálů nebo sasanek. Další známí zástupci prekambrijské fauny žádné pevné „kostry“ neměli.
Datování bylo provedeno pomocí zirkonů v okolních horninách. Auroralumina attenboroughii žil podle všeho v mělké vodě.
F. S. Dunn et al, A crown-group cnidarian from the Ediacaran of Charnwood Forest, UK, Nature Ecology & Evolution (2022). DOI: 10.1038/s41559-022-01807-x
Zdroj: British Geological Survey / Phys.org
Poznámka PH: Tak ono při rekonstrukcích fauny ediakara se běžně kreslí živočichové podobní medúzám. Žahavci už tehdy téměř jistě existovali (považujeme je za bazálnější než živočichy dvojstranně souměrné), i když co konkrétně ve fauně ediakara odpovídá čemu, je neustále předmětem sporů. Druhá věc také je, kdy příslušné zvíře označíme za predátora, dravce (a ostatně, řekli byste o žahavci, že je to zvíře?). Pokud je třeba sasanka někde přichycená… Neměl by predátor lovit aktivně, aby byl hoden takového označení (to ještě nesplňuje ani volně plovoucí medúza, když do ní kořist musí sama vrazit)? Nakonec právě reakcí na vznik predátorů bylo objevení většího množství živočichů se schránkami a tedy bohatství života v kambriu (i v tom smyslu, že se nám jeho pozůstatky tak dobře dochovaly).