(c) Graphicstock

Nejvzdálenější hnědí trpaslíci

Astronomové objevili vzácný pár hnědých trpaslíků, které mezi všemi známými binárními systémy těchto polohvězd drží jeden rekord: jsou nejdále od sebe. Není to obvyklé, dvojice hnědých trpaslíků se obvykle nachází blízko sebe. Protože oproti hvězdám mají hnědí trpaslíci mnohem nižší hmotnost, vzdálený pár k sobě gravitace poutá jen slabě, a je proto pravděpodobné, že takový systém se rozpadne.
Nová studie byla provedena na University of California San Diego a W. M. Keck Observatory (Havaj). Pomocí přístroje NIRES (Near-Infrared Echellette Spectrometer) na Keckově observatoři změřili autoři výzkumu infračervená spektra binárního systému hnědého trpaslíka CWISE J014611.20-050850.0AB. Ukázalo se, že oba hnědí trpaslíci jsou od sebe vzdáleni asi 12 miliard kilometrů, což je třikrát více než vzdálenost Pluta od Slunce.
Sekundární hnědý trpaslík tohoto systému dává velmi slabý signál, použitý přístroj je ovšem velmi citlivý. Díky tomu se oba zdroje podařilo určit jako jako příslušníky vzácné třídy modrých L trpaslíků. Systém se nachází asi 30 světelných let (40 parseků) od Země. To, že vydržel až do okamžiku, kdy mohl být pozorován, je tak trochu záhada, respektive nejspíš prostě velká náhoda.


Umělecké ztvárnění binárního systému hnědých trpaslíků, jako je CWISE J014611.20-050850.0AB. Kredit: William Pendrill

Emma Softich et al, CWISE J014611.20–050850.0AB: The Widest Known Brown Dwarf Binary in the Field, The Astrophysical Journal Letters (2022). DOI: 10.3847/2041-8213/ac51d8
Zdroj: W. M. Keck Observatory / Phys.org

Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP

Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové …

One comment

  1. Petr Smažák

    Tak 30 světelných let je 40 parseků?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *