Vůbec nevíme o tom, zda nějaká Planeta 9 existuje, takže spekulovat o jejích měsících zdánlivě nemá žádný smysl. Nicméně otázka se dá i otočit: kdyby byla a kdyby měla měsíce, nemohli bychom ji právě podle toho zkusit detekovat?
Man Ho Chan z Education University of Hong Kong napsal na toto téma práci, která byla prozatím publikována na preprintovém serveru arXiv. Na UniverseToday upozornila na studii Nancy Atkinson.
Možnou existenci Planety 9 navrhli autoři celé myšlenky pro vysvětlení neobvyklé dráhy některých objektů v Kuiperově pásu. Nejspíš by šlo o planetu typu superzemě s hmotností 5–10 Zemí (jsou i jiné možnosti). Taková planeta by podle nové studie měla s poměrně velkou pravděpodobností gravitačně zachytit v Kuiperově pásu (nebo odněkud dále směrem ven ze Sluneční soustavy) dostatečně velká tělesa, abychom mohli hovořit o měsících. Příslušné slapové jevy vyplývající z oběhu kolem Planety 9 by pak měly měsíce zahřát; a právě tomu odpovídající vyzařování bychom mohli zaznamenat (v rádiové oblasti). Prý se to děje i u jiných gravitačně vázaných objektů za Neptunem – satelity nemusejí být tak chladné, jak by odpovídalo samotné vzdálenosti od Slunce. Příslušné signály by mohly dokázat detekovat observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), PanSTARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) nebo budoucí Large Synoptic Survey Telescope (LSST).
Man Ho Chan uvádí, že měsíce by Planeta 9 mohla mít bez ohledu na to, co je přesně zač – i kdyby šlo dejme tomu o primordiální černou díru nebo těleso z temné hmoty (i takové exotické možnosti již byly navrženy), což by komplikovalo přímou detekci objektu.
https://doi.org/10.48550/arXiv.2301.13471
Zdroj: UniverseToday a další
Poznámka PH: V posledních cca 3 letech článků o Planetě 9 dost ubylo, takže její existenci lze pokládat na nepravděpodobnou, teorie si užila svých pár minut slávy (hlavně při svém oznámení v roce 2016) a pak zapadla. Ale třeba se to zase změní…
Tak hlavně kdyby tam byla superzemě této kategorie, měla by mít víc radioaktivního materiálu vůči relativně menšímu povrchu, tudíž by pěkně zářila v infračerveném oboru.