Pixabay License. Volné pro komerční užití

Nová vakcína zpomalí nebo zastaví rakovinu u psů

Na Yaleově univerzitě vyvinuli vakcínu, která může zpomalit nebo zastavit vznik některých druhů rakoviny u psů. V budoucnu by mohla být použita i k léčbě lidí.

Vezmeme-li si celkový počet psů ve vyspělých státech, asi čtvrtina z nich každý rok onemocní rakovinou. U psů starších než 10 let je to pak polovina. Za posledních 10 let bylo přitom vyvinuto poměrně málo nových druhů odpovídající léčby.
Osteosarkom, forma rakoviny kostí, do 12 měsíců zabíjí až 65 % psů, které postihne. Zlatý retrívr Hunter ji nicméně přežívá již 3 roky a nemá žádné známky choroby. Léčba, která psovi zachránila život, zahrnovala typické postupy včetně amputace levé nohy a chemoterapie. Hunter však také podstoupil novou terapii – vakcínu proti rakovině, kterou vyvinul Mark Mamula z Yaleovy univerzity.
Nová metoda, forma imunoterapie, která je v současné době posuzována americkým ministerstvem zemědělství, jež reguluje veterinární medicínu, byla v uplynulých 8 letech předmětem mnoha klinických zkoušek. A výsledky jsou slibné; u stovek psů, včetně Huntera, se vakcína ukázala jako účinná.
Před několika lety Mamula a jeho tým na základě poznatků o autoimunitě (původní specializace dotyčného) vyvinuli potenciální léčbu rakoviny, která podle nich spouští cílenou imunitní reakci proti nádorům. „Nádory jsou v mnoha ohledech podobné cílům autoimunitních onemocnění,“ uvádí. „Rakovinné buňky jsou vaše vlastní tkáň a jsou napadány imunitním systémem. Rozdíl oproti autoimunitním onemocněním je samozřejmě v tom, že v tomto případě naopak chceme, aby imunitní systém napadl nádor.“
„Rakovina psů a lidí je v mnoha ohledech dost podobná,“ říká spoluautor výzkumu Gerry Post z One Health Company, „ať už jde o to, jak se rakoviny jeví pod mikroskopem, jak se chovají, jak reagují na chemoterapii, jak se u nich vyvíjí rezistence a jak metastázují.“ Léčba, která dobře funguje u jednoho druhu, může často dobře fungovat u obou.
U několika typů rakoviny u lidí i psů byla zjištěna nadměrná exprese proteinů známých jako receptor pro epidermální růstový faktor (EGFR) a receptor pro lidský epidermální růstový faktor 2 (HER2). Patří mezi ně kolorektální karcinom, karcinom prsu a osteosarkom. Jeden z typů léčby, který je v současné době podáván lidským pacientům s těmito nádory, zahrnuje monoklonální protilátky, bílkoviny, které se mohou vázat na EGFR a/nebo HER2 a ovlivňovat jejich funkci. U pacientů se však vůči nim může vyvinout rezistence a jejich účinek časem slábne.
Mamula a jeho tým chtěli zvolit jiný přístup k léčbě. Monoklonální protilátky se vyrábí z jediné imunitní buňky a vážou se na jednu část molekul EGFR/HER2, ale Mamula a jeho tým chtěli vyvolat polyklonální odpověď. Tedy tak, aby se vytvořily protilátky z více imunitních buněk, nikoli pouze z jedné, které by se mohly vázat na více částí molekul EGFR/HER2 namísto jediné oblasti. To by teoreticky snížilo pravděpodobnost vzniku rezistence.
Výzkumný tým vedený Hester Doyleovou a Renelle Geeovou, které jsou obě členkami Mamulovy laboratoře na Yale, za pomoci biotechnologické společnosti L2 Diagnostics se sídlem v New Havenu, testoval mnoho různých kandidátů, aby našel vhodnou sloučeninu. Nakonec jednu našli.
Dosud bylo vakcínou léčeno více než 300 psů v rámci řady klinických studií, které stále probíhají na 10 místech v USA a Kanadě. Výsledky, které byly zveřejněny v recenzované studii, ukázaly, že léčba vytváří protilátky, které jsou schopny se zaměřit na nádory a navázat se na ně a následně narušit signální dráhy zodpovědné za růst nádorů.
Podle výzkumného týmu vakcína zvyšuje dvanáctiměsíční přežití psů s určitými druhy rakoviny přibližně z 35 % na 60 %. U mnoha psů léčba také zmenšuje nádory. Budoucí studie určí, zda vakcína podaná preventivně může snížit výskyt rakoviny i u zdravých psů.
Mark Mamula založil společnost TheraJan, jejímž cílem je vakcínu nakonec vyrábět. Mimochodem má být zdarma pro psy asistenční, policejní, záchranářské…, prostě nějak „veřejně prospěšné“.

Doyle HA, Gee RJ, Masters TD, Gee CR, Booth CJ, Peterson-Roth E, Koski RA, Helfand SC, Price L, Bascombe D, Jackson D, Ho R, Post GR, Mamula MJ. Vaccine-induced ErbB (EGFR/HER2)-specific immunity in spontaneous canine cancer. Transl Oncol. 2021 Nov;14(11):101205. doi: 10.1016/j.tranon.2021.101205. Epub 2021 Aug 19. PMID: 34419682; PMCID: PMC8379704.
Zdroj: YaleNews, přeloženo / zkráceno

E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
obalka-knihy

Objednávka na Palmknihy.cz
Objednávka na Kosmas.cz

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *