Vědci z výzkumně vzdělávacího centra UniCre vyvinuli nový geopolymerní materiál. Při tvorbě si ho dnes vyzkoušeli sochaři v Ústí nad Labem. Tvárnou hmotu lze využít třeba u 3D tiskáren, je odolná, žáruvzdorná a mrazuvzdorná. Možnosti jejího dalšího využití bude tým odborníků nyní zkoumat.
„Zajímá mě tento materiál, protože mě baví propojování vědecké práce s uměleckou,“ řekl ČTK Tomáš Skála, jeden z účastníků workshopu na zahradě centra UniCre. „Technologie není nová, ale není rozšířená a není známá,“ poznamenal umělec. Sochaři podle něj často řeší otázku, z čeho tvořit dílo, které má být ve venkovním prostředí. „Geopolymer odolá mrazu, vlhku, proto je ideální pro sochy určené pro veřejný prostor ve venkovním klimatu,“ uvedl Skála.
Nový materiál se podle některých umělců chová „jako živý“. „Je takový gumový, nedrží úplně tvar, roztéká se, proto se musí čekat na zatuhnutí,“ řekl ČTK sochař Petr Fidrich. Bude to podle něj hmota vhodná pro lití do forem. „Je zajímavé setkat se s novinkou. Uvidíme časem, třeba na nějaké použití v praxi přijdu, mám rád kombinaci materiálů,“ dodal.
Geopolymery se využívají například v žáruvzdorných nátěrech a lepidlech či materiálech pro protipožární úpravy. Výzvou je výroba nehořlavých geopolymerních laminátů pro letecký a dopravní průmysl, na které UniCRE spolupracuje s univerzitami v Liberci a v Plzni. „U nového materiálu musíme zajistit možnosti aplikace. Někde může nahradit původní materiál. Je třeba levnější než keramika, která se musí tepelně upravovat, což je energeticky náročné. Geopolymery po ztuhnutí odolávají teplotám až 1100 stupňů Celsia,“ řekla ČTK Pavlína Hájková, která spolu s dalšími lidmi na vývoji novinky zhruba rok pracovala.
Díla vytvořená z nového materiálu bude moci veřejnost zhlédnout na zahradě sídla UniCre naproti západnímu nádraží v Ústí nad Labem. Poté se přesunou do Litvínova, kde má výzkumné centrum druhé pracoviště v areálu Unipetrolu.