S různými „lepidly“ tepen se už experimentovalo dříve, nedokážou ale obvykle odolat obrovskému tlaku v poraněné tepně. Nedostatečně přilnou k pevné tkáni kolem rány (ve vlhkém prostředí a nepřetržitém průtoku okolní krve…), nebo tuhnou příliš dlouho.
Vědci z několika čínských institucí nyní přišli s látkou, která dokáže bleskově zastavit tepenné krvácení nebo prudké krvácení z orgánů, jako jsou srdce, játra a slezina. Až dosud se zde používaly spíše metody spočívající v podvázání/svorkování a šití, které ovšem vyžadují provedení zákroku na specializovaném chirurgickém oddělení. Daly se tedy použít (cca), jen pokud krvácení provázelo operaci, nikoliv ale při zranění v terénu /při první pomoci.
Nový hydrogel je vyroben ze směsi na bázi želatiny, vody a proteinů. Podobných látek existuje celá řada, kromě uvedených složek např. i na bázi fibrinu, zeolitů, různých polymerů nebo oxidované celulózy, nicméně nemají ideální vlastnosti pro nasazení při poranění velkých tepen. Nyní byl odladěn především poměr dvou používaných složek, metakrylované želatiny a derivátu butanamidu (podrobnosti viz Nature). Hydrogel by neměl být nijak toxický (to by v krajním případě při záchraně akutně ohroženého života šlo možná i tolerovat; nicméně třeba jinak nadějný kyanoakrylát se především z tohoto důvodu jako lepidlo ran nepoužívá), nebrání normálnímu hojení rány a postupně se odbourá. Složením i strukturou připomíná lidskou pojivovou tkáň a mezibuněčnou hmotu (extracellular matrix).
Gel se nanese na ránu a ztuhne účinkem ultrafialového záření za pouhých 20-30 sekund. Vydrží krevní tlak až 290 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce; laická poznámka PH: v žádné tepně není vyšší tlak než to, co se měří jako „horní“, systolický tlak, čili 290 mmHg opravdu bezpečně překračuje běžné hodnoty?).
Vědci už vše vyzkoušeli na zvířatech. Prase ze zraněnou krkavicí (karotidou) přežilo a rána se normálně zahojila bez nekrózy či zánětu, přitom šlo o řez dlouhý 4-5 milimetrů. Totéž pak platilo pro řez do srdce o velikosti 6 mm. Stejně úspěšně dopadl i test na králíkovi se rozříznutou stehenní (femorální) tepnou nebo zraněnými játry. Nicméně pokusy aplikovat příslušnou látku lidem budou ještě nějaký čas čekat na povolení.
Nová metoda by měla být celkem nenáročná a použitelná i v polních podmínkách, při vnějším poranění postačuje hydrogel a UV lampa.
Ukázkové video na Youtube
Poznámka k videu: Co když ale krev stříká a „ucpávku“ vyrazí dříve, než ta stačí ztuhnout? To se tam bude nějak držet přitisknutá (např. klíšťkami z boku, aby současně mohlo působit ultrafialové světlo?)
Yi Hong et al. A strongly adhesive hemostatic hydrogel for the repair of arterial and heart bleeds, Nature Communications (2019). DOI: 10.1038/s41467-019-10004-7
Zdroj: Phys.org, Nature Communications