Nylon typu 6-6 (polyamid 6.6) má řadu výhodných vlastností, je pevný, trvanlivý a odolný vůči povětrnostním vlivům. Problém je, že při jeho výrobě se používá jako katalyzátor zinek, jehož zásoby se rychle ztenčují – podle některých odhadů ho zbývá tak na půl století až století.
Zinek funguje jako katalyzátor a redukční činidlo pro přeměnu trans-1,2-dibromcyklohexanu na cyklohexen, což je první z pěti hlavních kroků syntézy nylonu 6-6. Amina Aly z Augusta University a její kolegové se pokusili zinek v této reakci nahradit. Zkoumali kobalt, hliník, železo, měď a nikl a dále se snažili o reakce, které by spotřebovávaly méně vody a energie a vyžadovaly menší použití jiných agresivních chemických činidel – pro přenos tepla by se např. mohl používat propylenglykol namísto etylenglykolu. Výsledkem výzkumu je zjištění, že studovaných kovů nejlépe funguje železo, s nímž má reakce jen o něco málo menší výtěžnost než při použití zinku. Je dokonce možné, že by se použít dalo i železo v odpadní formě, tj. zrezivělé (cca oxid železitý).
Investigating alternative metals for Zinc for the first step of Nylon 6-6 synthesis using green as well as conventional techniques, ACS Fall 2021.
Zdroj: American Chemical Society / Phys.org
Poznámka PH: Osobně bych byl velmi skeptický k tvrzením, že nějaký zdroj dojde, viz neustále omílané tvrzení o ropném zlomu nebo rovnou vyčerpání zásob ropy. Též viz Simonova sázka, kdy se dokonce ukázalo, že ceny dokonce všech sledovaných komodit poklesly. „Doba kamenná neskončila pro nedostatek kamene.“