Brána Slunce, asi nejznámější památka z Tiahuanaca. Autor Mhwater, zdroj Wikipedia, licence obrázku Public Domain

Lidé obětovaní v Tiahuanacu pocházeli až z Amazonie

Tiahuanaco (Tiwanaku) představuje fascinující civilizaci. Rozvaliny města se nacházejí nedaleko jezera Titicaca v nadmořském výšce téměř 4 000 metrů.
Samotné město vzniklo někdy na počátku letopočtu, kultura vzkvétala a expandovala zhruba v 6.-11. století. Neznáme její vztah k říši Inků ani ke státním útvarům Aymarů později existujícím v této oblasti (a posléze dobytých Inky). Znázornění božstev (?) v Tiahuanacu naznačuje určitou kontinuitu náboženských představ až po říši Inků. Postava na tiahuanacké Bráně slunce se např. obvykle ztotožňuje s inckým bohem Viracochou (Kon-Tiki Virakoča). Tiahaunaco a jezero Titicaca je zmiňováno také v incké mytologii/kosmologii.
Viz také: Odkud přišli Inkové?
Nicméně k vlastnímu novému výzkumu. Genetická studie kosterních pozůstatků z doby kultury Tiahuanaco nyní ukázala, že tato civilizace byla geneticky homogennější, než se dosud předpokládalo. Venkovské obyvatelstvo žijící v okolí jezera Titicaca nebylo po několik set let geneticky ovlivněno žádnou velkou vnější migrací. Naproti tomu v samotném Tiahuanacu byla situace jiná („migrace DNA“), což se přičítá hlavně tomu, že město bylo náboženským centrem a poutním místem pro lidi z celého jihu And.
Spoluautorka nové studie Danijela Popović z Varšavské univerzity uvádí, že analýza DNA naznačuje přítomnost lidí původem z jižního Peru a dokonce i z Amazonie. Tento člověk byl ovšem obětován. Také další lidé měli podle DNA kromě místních kořenů předky i v Amazonii. V Tiahunacu byly již dříve objeveny artefakty spojované s Amazonií, např. náhrdelník z jaguářích zubů. Jak vidno, kontakt se neomezoval pouze na obchod.
Studie má dále například ukazovat, že lidé obětovaní v pozdním období Tiahuanaca kolem poloviny 10. století pocházeli z oblasti jezera Titicaca a neměli žádné genetické „cizí příměsi“. To může naznačovat zúžení vlivu Tiahuanaca v tomto období, které předcházelo pádu kultury a opuštění města.

Ancient genomes reveal long-range influence of the pre-Columbian culture and site of Tiwanaku
Science Advances DOI: 10.1126/sciadv.abg7261
Zdroj: HeritageDaily a další

Poznámky PH:
Ono skoro 4 000 metrů n. m. se zdá být strašně moc, na druhé straně se ale uvádí, že kukuřice se dá v Andách pěstovat až do 3 500 m. n. m. Brambory ještě podstatně výše.
Tiahuanaco se v češtině dočkalo i speciální knihy: Václav Šolc: Tiwanaku – klenot And (Mladá fronta 1986). Jenže i v archeologii platí, že věda se vyvíjí, takže zde uvedené informace budou nejspíš již hodně zastaralé/překonané.
Vlastní příčiny pádu kultury neznáme.
Ad obětovaní lidé z Amazonie. Mohlo jít o náhodu (cizinec žijící ve městě, odsouzený za nějaký zločin…), válečné zajatce, ale mohlo to být i úplně jinak. Např. kmeny podané Aztékům povinně dodávaly lidi na oběti jako tribut. I když v oblasti And nedosáhly lidské oběti nikdy rozměrů říše Aztéků, v poslední době nacházíme stále více dokladů o tom, že se zde přinášely, a to ne nutně v symbolickém množství. Lidi obětovali v Tiahuanacu, dělali to Inkové i poslední předincká říše v severním Peru, Chimuové.
Viz také: Peruánské Huanchaco skrývalo minimálně 227 obětovaných dětí
Ad Amazonie: tím se ovšem může myslet leccos, oblasti opravdu vzdálené, do Amazonské nížiny ale spadá i značná část blízkého Peru, od And na východ. Část tohoto území byla i součástí říše Inků.

Neurony v mozkové kůře jsou u člověka zapojeny jinak než u myši

A co z toho vyplývá pro umělé neuronové sítě? Navzdory předchozím předpokladům jsou nervové buňky …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *