Nová studie prokázala potenciál tirzepatidu, léku na diabetes 2. typu, jako první účinné farmakoterapie obstrukční spánkové apnoe. Studie, kterou vedli vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, byla provedena v celosvětovém měřítku (v 9 zemích včetně USA, Austrálie a Německa).
Obstrukční spánková apnoe (OSA) je porucha spánku, která se vyznačuje opakovanými epizodami nepravidelného dýchání v důsledku úplného nebo částečného zablokování horních cest dýchacích. Chorobou celosvětově trpí miliony lidí (podle aktuálních dat až 936 milionů, takže málem „miliardy lidí“). Nový lék by měl pomáhat jak na respirační, tak i na související metabolické (zejména kardiometabolické) komplikace. Apnoe může mít za následek sníženou hladinu kyslíku v krvi a může být také spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních komplikací, jako je hypertenze a srdeční onemocnění.
Nové studie, provedené ve dvou dvojitě zaslepených, randomizovaných a kontrolovaných studiích fáze III, se zúčastnilo 469 účastníků s diagnózou klinické obezity, kteří trpí těžkou formou apnoe.
Účastníci studie používali i nepoužívali terapii kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách („masku“), což je nejběžnější léčba spánkové apnoe, při níž se pomocí přístroje udržují během spánku otevřené dýchací cesty, a zabraňuje se tak přerušení dýchání. Pacientům bylo podáváno buď 10 nebo 15 mg léku injekčně, nebo placebo. Vliv tirzepatidu byl hodnocen po dobu 52 týdnů.
Výzkumníci zjistili, že tirzepatid vedl k významnému snížení počtu přerušení dýchání během spánku, což je klíčový ukazatel používaný k měření závažnosti apnoe. Důležité je, že někteří účastníci, kteří užívali lék, dosáhli bodu, kdy léčba „maskou“ už nebyla nutná. Značné množství údajů naznačuje, že farmakologická léčba zaměřená jak na spánkovou apnoe, tak i na obezitu je prospěšnější než léčba pouze jednoho z těchto stavů. Kromě toho farmakoterapie zlepšila další aspekty související s OSA, jako je snížení rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění a zlepšení tělesné hmotnosti. Nejčastějším hlášeným vedlejším účinkem byly mírné žaludeční potíže.
Farmakologická léčba nabízí dostupnější alternativu pro osoby, které terapii „maskou“ netolerují nebo ji nemohou dodržovat.
Dalším krokem má být provedení klinických studií, které budou zkoumat dlouhodobější účinky tirzepatidu.
New England Journal of Medicine (2024). DOI: 10.1056/NEJMoa2404881
Zdroj: University of California – San Diego / Medicalxpress.com, přeloženo / zkráceno
Poznámka PH: Jako člověk trpící silnou spánkovou apnoe musím říct, že ta příslušná „maska“ je pro mě nepřijatelná, spát v tom nedokážu (ani v šetrnější variantě, kdy má člověk volná ústa). Jsem si přitom vědom rizik, ale prostě to nešlo. (Jinak samo o sobě s tou maskou si člověk připadá jako kyborg, má/může to mít to i zábavné aspekty, ten celý složitý stroj kolem toho, předvádět se v tom třeba někde na večírku, ale…)