Mastné kyseliny jsou stavebními kameny lipidů a ty mají pro život nezastupitelnou roli – především jako základ membrán. Vědci z nyní objevili 103 nových nenasycených mastných kyselin ve vzorcích získaných z lidského organismu. Tím se počet známých mastných kyselin zdvojnásobil; dřívější číslo odpovídalo produktům přítomným v krevní plazmě.
Na výzkumu se vedle autorů z Queensland University of Technology (QUT) a University of Adelaide podíleli rovněž Lukáš Cudlman a Josef Cvačka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK.
Změny mastných kyselin a lipidů v lidském organismu odpovídají různým onemocněním, uvádí Stephen Blanksby z QUT. Nemusí přitom zdaleka jít jen o cholesterol nebo triglyceridy, které se při krevních testech sledují standardně. Vedle stavební funkce a role zásobníku energie fungují totiž lipidy např. také jako prekurzory pro signální molekuly, které regulují způsob, jakým se tělo vyrovnává se zánětem. Lidské tělo si část mastných kyselin vytváří samo, některé (esenciální) musí přijímat z potravy, dále si je ovšem pro své potřeby různě upravuje.
Výsledky výzkumu byly umožněny novou pokročilou analytickou technikou, která dokáže zkoumat lipidom (všechny lipidy přítomné např. v dané buňce) hlouběji, než bylo dosud možné. Základem této techniky je kombinace kapalinové chromatografie s hmotnostním spektrometrem upraveným tak, aby umožňoval reakci v plynné fázi s ozonem, která v nenasycených mastných kyselinách rozkládá uhlíkové dvojné vazby. Tímto způsobem vědci studovali lidskou krevní plazmu, rakovinné buňky a vernix caseosa (povlak, který pokrývá kůži dětí během poslední fáze těhotenství). Ve všech případech našli nové (a navzájem odlišné) mastné kyseliny. Zkoumání nádorových buněčných linií zahrnovalo přidání inhibitoru enzymu k jedné buněčné linii, což pomohlo přiřadit, které mastné kyseliny se v laboratorních podmínkách tvořily ve zvýšeném množství. Výsledky potvrzují zjištění několika jiných nedávných studií a doplňují soubor důkazů o tom, že metabolismus mastných kyselin představuje důležitý aspekt metabolismu nádorových buněk. Při zkoumání vernix caseosa se zase ukázalo, že některé nově objevené omega-3 mastné kyseliny mají neobvyklý vzorec dvojných vazeb.
Jan Philipp Menzel et al, Ozone-enabled fatty acid discovery reveals unexpected diversity in the human lipidome, Nature Communications (2023). DOI: 10.1038/s41467-023-39617-9
Zdroj: Queensland University of Technology / Phys.org