Hlavní husitské bitvy, místní srovnání výsledků parlamentních voleb, ale také zmapované zajatecké tábory za první světové války a rozmístění rozhleden a českého trampingu. To vše nabízí webový portál Český historický atlas, který je od května zdarma přístupný všem zájemcům. Portál je výsledkem spolupráce odborníků z Historického ústavu AV ČR a Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Portál je přístupný na adrese https://cha.fsv.cvut.cz a byl vytvořený jako volně přístupná webová mapová aplikace s využitím nejmodernějších geografických technologií.
Politické, společenské i kulturní dějiny na mapách
Elektronické historické atlasy zpřístupněné na internetu jsou veřejností vysoce žádané. Přesto bylo zatím možné využívat jen internetové atlasy zahraniční, které informují o českých a československých dějinách velmi povšechně a často zkresleně, případně některé dílčí historické mapy, mnohdy vytvořené laickými autory, obsahují řadu rozporuplných údajů. Portál Český historický atlas prezentuje historické vědy v kontextu moderní kartografie. Své uplatnění nalezne ve vzdělávání a popularizaci, měl by rovněž rozvíjet schopnost orientace v prostoru s vazbou na topografii historických jevů a procesů.
Rozsah portálu, podobně jako jeho tištěných předchůdců, Akademického atlasu českých dějin a Českého historického atlasu (Kapitoly z dějin 20. století), zdaleka neumožnil pokrýt všechna témata k dějinnému vývoji českých zemí.
Výběr map pro portál se řídil několika zásadami, na nichž se autorský tým shodl: sledovat hlavní etapy a mezníky českých a československých dějin a zároveň vytipovat a vytvořit nové mapy s tematikou, která dosud nebyla kartograficky zpracována.
Do osmi hlavních oddílů byly zařazeny např. mapy s církevní tematikou (poutní místa), z nejnovějších českých a československých dějin (české země a železná opona, události listopadu 1989), k válečným událostem (zajatecké tábory první světové války), k dějinám osídlení a obyvatelstva (královská věnná města, migrace či osudy židovských obyvatel). Samostatný oddíl je věnován krajině a společnosti (turismus, lázeňství a jeho vývoj, ochrana přírody a kulturních památek). Jednotlivé oddíly i mapy provázejí stručné texty spolu s vyobrazeními (staré mapy, fotografie aj.).
Zpracování jednotlivých map a problémy, s nimiž se autoři portálu museli při své práci vypořádat, přibližují záznamy dílčích přednášek dostupných na adrese https://cha.fsv.cvut.cz/workshop/.
I když uvádíte, že „licence obrázku public domain“, měl by dle mého připojen i odkaz na adresu, kde lze fotku nalézt, odkud jste ji stáhli. Kdyby Vás k tomu nenutkaly myšlenky ohledně licenční etiky, tak tím můžete a máte pomáhat lidem k dohledání dalších souvislostí (metadata apod.). Díky za pochopení snad někdy časem.