Nově připravené nanočástice se dokáží chovat jako melanozomy.
Melanozom je buněčná organela odpovědná za produkci i skladování melaninu – tmavého pigmentu, který chrání řed ultrafialovým zářením. Melanozomy se nacházejí ve specializovaných buňkách – melanocytech, odtud přecházejí i do dalších buněk (nejen ve vnějších vrstvách pokožky, ale třeba i v oku nebo ve vlasech). Nově připravené nanočástice víceméně kopírují fungování vlastních organel, takže by měly organismus před účinky UV záření, na rozdíl od jiných látek bez nežádoucích vedlejších efektů.
Příslušný výzkum byl proveden na University of California v San Diegu a výsledky publikovány v ACS Central Science. Autoři sebevědomě hovoří o konečném řešení pro opalovací krémy. Jejich nanočástice se natolik blíží melanozomům, že je buňky pokožky do sebe samy zabudují.
Nedostatečná produkce melaninu je jinak příčinou řady nedobře léčitelných chorob. Do této skupiny patří např. vitiligo, autoimunitní porucha, kdy imunitní systém odstraňuje melanocysty, a dále albinismus. V tomto případě jde o genetickou vadu, kdy je kódován defektní enzym tyrosináza (metaloprotein s mědí), který odpovídá za produkci melaninu. Obě tyto choroby výrazně zvyšují riziko rakoviny kůže, která často končí smrtí.
Melaninu je plné např. peří některých ptáků, nicméně podle autorů výzkumu je příslušné částice kupodivu snazší vyrábět synteticky než extrahovat. Účinnost takto vytvořených částic byla zatím ověřena v tkáňové kultuře lidských buněk.
Zdroj: Phys.org