Psi byli tak cenní, že se s nimi obchodovalo, a to zřejmě i na větší vzdálenosti, alespoň na severozápadní Sibiři někdy před 2 000 lety, možná i ještě o tisíc let dříve. K takovému závěru alespoň vedou genetické analýzy vědců z Kodaňské univerzity.
Obchod může znamenat i samozřejmě výměny psů, jejich využití jako tributu nebo i záměrné křížení mezi psy, když se potkaly skupiny lidí. Zajímavé ovšem je, že samotné lidské populace v té době zůstávaly geneticky od sebe značně izolované. Psí geny tedy proudily nezávisle na těch lidských, psi se nestěhovali s lidmi, čemuž právě odpovídá onen „obchod“. Do populací sibiřských psů tak přicházely zejména geny z dalekého jihu, z euroasijských stepí. Z jiné strany to představuje výjimečný doklad i o interakcích mezi jinak dost izolovanými populacemi. (PH: Málem by se dalo říci, že lidé se potkávali kvůli psům.)
Jak analýza dále ukázala, moderní sibiřská plemena jsou přitom ale stále blízce příbuzná psům, kteří zde žili před těmi cca 2 000 lety, speciálně to platí pro samojeda a sibiřského huskyho. I přes přítok genů z jihu jsou tato plemena především potomky linie, kterou lze na Sibiři sledovat až do doby před asi 9 500 lety.
Obchod se psy ukazuje, že byli v té době životně důležití a na jejich konkrétních vlastnostech záleželo. Nevíme, zda byli v té době hlavně využívání k tahu, jako pomocníci při lovu nebo při pasení. (Jeden vzorek použitý v analýzách pochází ze psí kožešiny, takže psi byli lidem užiteční i po své smrti.) Samozřejmě mohlo jít o kombinaci. Někdy před 2 000 lety došlo na severozápadní Sibiři k velkým proměnám. Objevila se metalurgie železa a chov obřích stád sobů a větší využívání sobů v dopravě. Bylo by proto logické, kdyby místní lidé měli poptávku po psích plemenech již vyšlechtěných k pasení stád (poznámka: což tedy husky ani samojed nejsou; geograficky blízko by byl středoasijský pastevecký pes).
Studie je založena na analýze 20 nově zkoumaných genomů psů ze Sibiře a euroasijských stepí, které pokrývají dlouhé období – jejich stáří se pohybuje od 11 000 do pouhých 60 let. Výsledky byly dále porovnány s již publikovanými genetickými daty psů. Závěry ukazují jak změny a unikátní události před 2 000 lety (nebo i dříve), tak i to, že mnozí dnešní sibiřští psi jsou odvozeni od těch, kteří zde žili již po dlouhou dobu.
Modern Siberian dog ancestry was shaped by several thousand years of Eurasian-wide trade and human dispersal. PNAS September 28, 2021 118 (39) e2100338118; https://doi.org/10.1073/pnas.2100338118
Zdroj: University of Copenhagen / Heritage Daily a další