(c) Graphicstock

Planetu (kdysi možná) podobnou Zemi našli i u mrtvé hvězdy

Objev planety podobné Zemi ve vzdálenosti 4 000 světelných let poskytuje náhled na jeden z možných osudů naší planety miliardy let v budoucnosti. Slunce se po své expanzi promění v bílého trpaslíka a sežehlá a pak zmrzlá Země se přesune za oběžnou dráhu Marsu. Možná.
Exoplanetární systém, který identifikovali astronomové Kalifornské univerzity v Berkeley po pozorování pomocí Keckova desetimetrového dalekohledu na Havaji, se velmi podobá očekávání budoucnosti pro systém Slunce-Země: Skládá se z bílého trpaslíka o hmotnosti asi poloviny hmotnosti Slunce a planety o velikosti Země, která obíhá ve dvojnásobné vzdálenosti.
To bude pravděpodobně (možná?) i osud Země. Slunce se nakonec nafoukne jako balón větší než dnešní oběžná dráha Země a pohltí Merkur a Venuši. Jak se hvězda bude rozpínat a stávat rudým obrem, její klesající hmotnost ale způsobí migraci (zbylých) planet na vzdálenější dráhy, takže Země se možná pohlcení Sluncem vyhne. Nakonec budou vnější vrstvy červeného obra odfouknuty a zůstane po nich hustý bílý trpaslík, který nebude větší než planeta, ale bude mít hmotnost hvězdy (konkrétně asi polovinu hmotnosti Slunce, ale bude menší než Země). K tomu dojde za 8 miliard let. Pokud Země do té doby přežije, pravděpodobně skončí ve dvojnásobné vzdálenosti (2 Au) od Slunce.
Samozřejmě z hlediska obyvatelnosti Země je to jedno, i ve scénáři, kdy ji rozpínající se Slunce nepohltí, ji zcela sežehne. A ostatně už s tím, jak se zvyšuje energie vyzařovaná Sluncem, může být Země neobyvatelná už za miliardu let.
Taktéž planeta v nově objeveném systému podmínky pro život (pozemského typu) nemá. Mohly zde ale panovat v minulosti…
V systému se kromě této planety nachází ještě objekt o hmotnosti 17 Jupiterů, pravděpodobně hnědý trpaslík.

An Earth-Mass Planet and a Brown Dwarf in Orbit Around a White Dwarf, Nature Astronomy (2024). DOI: 10.1038/s41550-024-02375-9 , www.nature.com/articles/s41550-024-02375-9 On arXiv: DOI: 10.48550/arxiv.2409.02157
Zdroj: University of California – Berkeley / Phys.org


Video zobrazuje jeden z možných osudů Země poté, co se Slunce změní v červeného obra. Pokud se červený obr zbaví své hmoty dostatečně rychle, aby umožnil Zemi přesunout se na vzdálenější oběžnou dráhu, Země unikne pohlcení rozpínajícím se povrchem Slunce a nakonec se usadí na dráze přibližně dvakrát vzdálenější. Kredit: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko

Další výzkum ukazuje na souvislost psychiatrických poruch s patogeny

Nová studie zjistila, že pacienti s diagnózou schizofrenie nebo jiné psychotické poruchy mají třikrát vyšší …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *