Potvrzen výskyt slabého tornáda síly IF1 z večera 29. 6. 2022 u obce Sviny (západně od Veselí nad Lužnicí)

Terénní průzkum měl za cíl potvrdit hlášený výskyt tornáda u obce Sviny. Získané informace prokazují, že došlo ke kontaktu víru se zemským povrchem a ke vzniku škod na stromech, podle kterých je možné odhadnout intenzitu jevu na stupeň IF1 (dle nové International Fujita scale připravované Evropskou laboratoří silných bouří ESSL).

O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu), svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí, které je navíc položeno směrem do středu pásu. To svědčí o sbíhavosti proudění nasáváním vzduchu do středu víru. Více se dočtete v této zprávě.

První informace o možném výskytu tornáda ve večerních hodinách 29. 6. se objevily na Facebooku v podobě videa ještě v ten samý večer. Video bylo natočeno z jihovýchodní části obce Mažice a ukazuje pohled směrem na jihovýchod, kde se pod základnou oblačnosti vyskytla velmi výrazná tromba. Kontakt se zemí ale z tohoto záznamu není jednoznačně patrný. Následně se u videa objevil komentář od vzdušným vírem zasažené řidičky s fotografií škod na stromech u silnice Veselí n. L. – Sviny.
Následující den byl kolegyní Markétou Augustinovou z pobočky ČHMÚ v Českých Budějovicích proveden pozemní i dronový průzkum škod a stop v poli v popsaném místě. Ty prokazují, že došlo ke kontaktu víru se zemským povrchem a ke vzniku škod na stromech, podle kterých je možné odhadnout intenzitu jevu na stupeň IF1 (dle nové International Fujita scale připravované Evropskou laboratoří silných bouří ESSL). O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu), svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí, které je navíc položeno směrem do středu pásu. To svědčí o sbíhavosti proudění nasáváním vzduchu do středu víru. U microburstů se často naopak projevuje rozbíhavý charakter škod.

Tornádo se vytvořilo cca v čase 19:45 SELČ (17:45 UTC) na čele postupujícího bow echa v části, kde lze nalézt radarové znaky výskytu mezovortexu (vír s vertikální osou rotace o průměru stovek metrů až jednotek km, který se občas vytváří na čele postupujících MCS). Mezovortexy jsou schopné působit výrazná zesílení větru v rámci lineárních bouřkových systémů, produkovat výrazné microbursty a dát vzniknout i tornádu. Mezovortex a s ním spojené microbusty stály i za pádem hlavního elektrického vedení 400 kV u Temelína 23. 6. 2021.
První stopy působení tornáda lze nalézt poblíž osady Kundratice, odkud vír pokračoval přibližně směrem k severu, kde překročil dvě silnice. Na druhé došlo k zasažení jedoucího auta a poničení dvou vzrostlých topolů, z nichž jeden byl vyvrácen (IF1) a u druhého došlo k výraznému olámání větví koruny (IF1). Tornádo následně přes pole postupovalo k lesíku v katastru obce Borkovice, kdy ještě v polích před tímto lesem je patrná úzká dvojitá stopa. Na lesíku samotném, který leží přímo v dráze tornáda, ale nejsou patrné žádné větší škody – až na oškubání větví z horní části stromu (IF1) v severní části lesíku, od kterého vede opět úzký pruh polehlého obilí. Podrobnější ohledání lesíku nebylo provedeno, a tak je možné, že na něm došlo k více drobnějším škodám, jež jsme ale neřešili. V prostoru severně od lesíku je plocha uváleného obilí již větší a s ohledem na charakter uválení je pravděpodobné, že část škody na poli mohla být způsobena již spíše silným větrem v kombinaci se srážkami/kroupami. Hlavní pás uválení obilí má ale dobře patrný spirálovitý charakter. Tornádo následně zaniklo zřejmě u polní cesty za elektrickým vedením 110 kV, na kterém ale nejsou patrné žádné známky poškození.
V poledním informačním textu z 29. 6. k výstraze od konvektivní skupiny (KOS) byla na Facebookové stránce ČHMÚ zmíněna mj. i vhodnost podmínek pro možný výskyt slabších tornád. Nelze tedy vyloučit, že v ten samý den došlo k výskytu dalších slabších tornád.
Zatím se objevily informace o údajně možném tornádu u obce Komárov (cca 8 km na SSZ od Svin). Pozemní videozáznam škod ale ukazuje spíše na jednosměrný pád stromů ve směru postupu bouře. Z toho lze usuzovat, že je velmi pravděpodobné, že škody byly způsobeny spíše microburstem.

Tisková zpráva ČHMÚ

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *