Před 140 lety, 27. listopadu 1876, se narodil rakouský technik Viktor Kaplan, vynálezce dodnes hojně používané vodní rychloběžné turbíny pro velké výkony a malé spády, která nese jeho jméno. Pocházel ze štýrského Mürzzuschlagu, ve Vídni vystudoval reálku a techniku a v roce 1903 přišel na německou techniku do Brna. Zde od roku 1913 působil jako profesor stavby strojů.
V Brně prožil značnou část svého života – opustil ho až kvůli horšícímu se zdraví v roce 1931, a vymyslel v něm téměř všechny své vynálezy. Zabýval se oborem vodních strojů, zejména vývojem a konstrukcí vodních turbín. K úspěchu mu ale nestačil jen talent, konstruktérský um a trpělivost. Své patenty si musel tvrdě vybojovat před státní byrokracií a především před strojírenskými koncerny, což ho stálo spoustu času, energie a především zdraví.
Když v roce 1920 svůj patent konečně obhájil, „kaplanky“ se staly výnosným artiklem československého hospodářství a základem vodního elektrárenství na celém světě. První turbína tohoto typu začala pracovat už roku 1919 v přádelně v rakouském Velmu, na území nové Československé republiky byla instalována roku 1921 v Poděbradech. Brzy následovaly další, plnou satisfakci však Kaplan získal spuštěním své turbíny o výkonu 8243 kilowattů a s průměrem oběžného kola 5,8 metru (tehdy největší na světě) v hydroelektrárně Lilla Edet ve Švédsku v roce 1925.
Kaplan zemřel v nedožitých 58 letech 23. srpna 1934 ve svém domě ve vesnici Unterach u Atterského jezera v Horních Rakousích.