(c) Graphicstock

Před koronavirem prý mohou podstatně ochránit obyčejné brýle

Data zjištěná v Číně v nemocnici Suizhou Zengdu ukazují zajímavý a dosud nedokumentovaný vztah mezi náchylností k onemocnění COVID-19 a obyčejnými brýlemi. Běžné brýle určitě oči hermeticky nechrání, ale vedou k tomu, že si rukama tolik nemneme oči. A právě to studie považuje za hlavní ochranný efekt. Samozřejmě roli hraje i to, že do oka se s menší pravděpodobností dostanou kapičky vydechované infikovanými.
Tak to alespoň uvádí Yiping Wei z Nanchang University. Abychom získali představu, na jak robustních číslech se tvrzení (respektive spíše hypotéza/spekulace) zakládá: pouze 6 % za 276 pacientů hospitalizovaných s koronavirem v nemocnici Suizhou Zengdu nosilo denně brýle kvůli krátkozrakosti. V příslušné provincii (Hubei – Chu-pej) přitom krátkozrakostí trpí 32 % lidí. Tedy na jedné straně malý vzorek, na druhé straně ale obrovský rozdíl. Samozřejmě může jít o náhodu, jakých v datech najdeme spoustu, ale další lékaři komentující studii v časopisu JAMA souhlasí, že ochrana očí např. pomocí obličejového štítu může být důležitá. Obličejovým štítem nebo speciálními brýlemi by se mohli chránit ošetřující lékaři, prodavači apod., a to bez ohledu na to, že o úplnou ochranu očí nejde. Namítá se ale pro změnu, že brýle si člověk stále různě sundává, čistí, u štítů by si zase měnil nastavení, takže třeba se tím riziko doteku očí prsty může naopak zvyšovat.
Když už lidé s brýlemi onemocněli, pak se u nich měla choroba v průměru stejně vážný průběh jako u populace s dobrým zrakem.

Zdroj: JAMA Ophthalmology/HealthDay/MedicalXpress.com

Poznámky PH:
Možné další spekulace – špatný zrak je spojen s určitými genetickými variantami, nemohou ty třeba mít nějaký vliv i na imunitu (kdysi jsem např. narazil na studii, že brýle statisticky pozitivně korelují s vyšší inteligencí; ne proto, že by si ti chytří zničili zrak čtením či vysedáváním u monitorů, ale prostě příslušné geny mají vliv na obě věci současně)?
Nebo i brýle mají vztah k určitému sociálnímu statutu a ten zase k určitému chování (větší zodpovědnost apod.)?
Řekněme, že člověku se kazí zrak s věkem (statisticky), brýle bude nosit relativně více starších lidí. Z toho by mohlo vyplývat, že když už se lidé s brýlemi koronavirem nakazí, infekce by u nich měla mít těžší průběh…? (Snad se tento vliv zhruba vykompenzoval s jiným účinkem? I když lidé s brýlemi občas onemocněli, dostali menší dávku viru?)
Nicméně – asi u brýlí nepůjde o nic tak komplikovaného, ale spíš o prostý fyzikální efekt?

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *